ndihmë

BE jep 500 milionë euro ndihmë ushtarakë për Ukrainën

Këtë të premte, Bashkimi Evropian ka miratuar një paketë shtesë prej 500 milion euro ndihmë ushtarake për Ukrainën. Përmes një deklarate, Këshilli...

Norvegjia premton 1 miliard euro ndihmë për Ukrainën

Norvegjia ka premtuar një miliard euro financim për të mbështetur popullin e Ukrainës, njoftoi kryeministri i vendit Jonas Gahr Støre gjatë...

Gjermania do të trajnojë ushtarët ukrainas, por si?

Ushtria gjermane po planifikon të trajnojë ushtarët ukrainas në Sistemin e Raketave të Shumëfishta Launch Mars II, tha të mërkurën në...

Shqipëria i dërgon ‘me dashuri’ një predhë Ukrainës, kush ishte dhuruesi?

Ukrainasit janë të vendosur të bëjnë çmos për të ndihmuar ushtrinë e tyre në luftën kundër Rusisë. Një student 22-vjeçar i...

Shqipëria merr vendimin, 1 milion euro ndihmë për Ukrainën

Qeveria shqiptare ka vendosur të japë ndihmë humanitarë në shumën e 1 milionë eurove për Ukrainën, për të përballuar kostot e...

Në tregun e hapur rajonal fermeri shqiptar falimenton, pretendon ekspertja

Ekspertja e ekonomisë Teuta Nunaj Kortoçi tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se ndihma që po u jepet fermerëve është me...

0,3 për qind e buxhetit të shtetit për bujqësinë, thotë eksperti

Eksperti i bujqësisë Ilir Pilku tregoi për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se vetëm 0,3 për qind e buxhetit të shtetit shkon...

1 mijë lekë ndihmë për dy fëmijët jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite...

Polonia do ndihmojë Suedinë e Finlandën në rast sulmi para anëtarësimit në NATO

Polonia do t’i dalë në ndihmë Suedisë dhe Finlandës, nëse ato sulmohen përpara se të anëtarësohen në NATO, tha të enjten...

Studentët në Shqipëri kërkojnë 10.000 lekë mbështetje nga shteti

Studentët në Shqipëri kërkojnë një ndihmë prej 10 mijë lekësh të reja nga qeveria për të përballuar rritjen e çmimeve. Ata hasin...

BE propozon 9 miliardë euro ndihmë për Ukrainën

Komisioni Evropian ka propozuar një ndihmë prej 9 miliardë euro në ndihmë të Ukrainës. Shuma do të jetë në formën e grantit...

Ish-presidentët ukrainas thirrje ndërkombëtareve për luftëtarët e Azovstal

Tre ish-presidentë të Ukrainës kanë i bërë thirrje ndërkombëtarëve për të ndihmuar luftëtarët e bllokuar në fabrikën e çelikut Azovstal në...

Ukrainasi i bllokuar në Azovstal kërkon ndihmë nga Elon Musk: Nëse jo ti, kush?

Një komandant ukrainas i cili është i izoluar me luftëtarë të tjerë në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol, i ka...

Bajden i kërkon Kongresit 33 miliardë dollarë shtesë për Ukrainën

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Xho Bajden i ka kërkuar Kongresit amerikan 33 miliardë dollarë ndihmë shtesë për Ukrainën. Paketa...

Bajden: SHBA i ofron sërish 800 milionë dollarë ndihmë ushtarake Ukrainës

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Xho Bajden njoftoi paketën e dytë të ndihmës prej 800 milion dollarësh për Ukrainën. Kjo...

Perëndimi garanton mbështetje ushtarake dhe financiare për Ukrainën

Ofensiva e re ruse në lindje të Ukrainës po nxit aleatët perëndimorë të dërgojnë më shumë armë për të ndihmuar  në...