negociatat

‘Proces i vështirë dhe i komplikuar’, kryenegociatori Zef Mazi për negociatat

Procesi do të jetë i gjatë, i komplikuar, i vështirë dhe rruga para nesh do të jetë e tatëpjetë. Kështu deklaroi kryenegociatori...

Berisha: Negociatat arritje për shqiptarët, do përmbysim regjimin e Ramës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se hapja e negociatave me Bashkimin Evropian është një arritje të madhe për shqiptarët. Përmes...

Hapen negociatat për anëtarësim të Shqipërisë dhe RMV-së në BE

Këtë të martë në Bruksel u zhvilluan Konferencat e para Ndërqeveritare për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, që i hapin rrugë...

Vodo: Hapja e negociatave, shumë larg të qenurit vend anëtar i BE-së

Pedagogia e së drejtës së Bashkimit Evropian në “Sienc po Paris”, Teuta Vodo thotë se hapja e negociatave është diçka pozitive,...

RMV në udhëkryq, mes negociatave të anëtarësimit dhe rrymës anti-BE

17 vjet nga marrja e statusit të vendit kandidat, Maqedonia e Veriut mori ftesën për nisjen e negociatave me BE-në. Por...

Berisha thirrje BE-së: Mos ndëshkoni shqiptarët për Ramën, hapni negociatat

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha i ka bërë thirrje Bashkimit Evropian që të mos ndëshkojë shqiptarët për keqqeverisjen e kryeministrit...

Rama: Putin mund të mos jetë mirë, por edhe BE-ja nuk është e shëndetshme

Kryeministri Edi Rama shprehu zhgënjimin dhe nervozizmin e tij në lidhje me mos hapjen e negociatave nga Bashkimi Evropian. Në një intervistë...

Scholz kritik me BE: Shqipëria e RMV kanë plotësuar të gjitha kushtet

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz ka kërkuar lehtësimin e procedurave për anëtarësimin e reja në Bashkimin Evropian. Scholz thotë se, jo vetëm...

Rama: Negociatat për Shqipërinë nuk do të hapen dhe është faji i Bullgarisë

Kryeministri Edi Rama tha se nuk pret samiti i BE-së javën e ardhshme t'i hapë rrugën Shqipërisë për të nisur bisedimet...

Debati për presidentin, Berisha: Nuk përfshihemi në parodi

8 emrat e propozuar nga grupi parlamentar i PD për president Sali Berisha nuk pranon as t’i diskutojë, pasi sipas tij...

Rama paralajmëron ndryshim kursi për integrimin në BE

Kryeministri, Edi Rama thotë se nëse Bashkimi Evropian nuk do të caktojë një datë për nisjen e bisedimeve për anëtarësimin e...

PE i kërkon BE-së të nisë negociatat me Shqipërinë dhe RMV në qershor

Grupimi i socialistëve dhe demokratëve në Parlamentin Europian i bën thirrje BE-së të nisë negocimin me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut...

‘Presidenti’, Mediu: Opozita mos të propozojë emra pa u konsultuar brenda vetes

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu thotë se kreut të mazhorancës i intereson që të ketë përballë një opozitë të përçarë. Ndaj,...

Rama: Kandidati për President s’do të jetë deputet i PS-së

Kryeministri, Edi Rama thotë se ende nuk ka një emër konkret që Partia Socialiste do ta propozojë si kandidat për President. Në...

Varhei nga Shkupi: Nuk ka kohë për të humbur për hapjen e negociatave

Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerim në Bashkimin Europian, Oliver Varhei ka takuar në Shkup kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski. Përmes...

Varhelyi viziton Tiranën më 28 prill

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi do të vizitojë Shqipërinë më 28 prill. Në Tiranë, Varhelyi do të takohet me...