njohje

Vuçiç: Nuk nënshkruajmë asnjë marrëveshje për njohje me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha se vendi i tij nuk do të nënshkruajë marrëveshje për njohje reciproke me Kosovën. “Bukur, dinjitetshëm...

Serbia pas reciprocitetit: Kosova po përgatit konflikt të madh

Drejtori i së ashtuquajturës Zyrë serbe për Kosovën Petar Petkoviç, ka thënë se vendimi i Kosovës për vendosjen e masave reciproke...

Marrëveshja Kosovë-Serbi të bazohet në njohjen reciproke, thotë raporti i PE

Për herë të parë, Parlamenti Europian ka deklaruar se marrëveshja përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të bazohet në njohjen reciproke. Autori...

Petkoviç: Do të rritet numri i shteteve që tërheqin njohjen e Kosovës

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, njëkohësisht kreu i ekipit negociator të Beogradit, Petar Petkoviç tha se numri...

Gërvalla pas pretendimit të Serbisë: Asnjë informacion për tërheqje të njohjeve

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla tha se nuk asnjë informacion zyrtar për ndonjë tërheqje të njohjeve të shtetit të...

Kurti kërkon njohjen e Kosovës nga Greqia

Kryeministri i  Kosovës, Albin Kurti takoi shefen e Zyrës ndërlidhëse greke në Kosovë, Heleni Vakali, ku kërkoi dhe njohjen e Kosovës. Kurti...

Nënshkruhet marrëveshja mes Gjermanisë dhe Shqipërisë për njohjen e patentave

Shqipëria dhe Gjermania kanë nënshkruar një marrëveshje të përbashkët ditën e sotme në Tiranë, e cila i hap rrugës njohjes reciproke...

Rama: Njohja e patentave në Gjermani falë reformave në shërbimin e transportit

Kryeministri Edi Rama e ka cilësuar njohjen e patentave shqiptare në Gjermani, si një besueshmëri të autoriteteve gjermane ndaj atyre shqiptare,...

Gjermania njeh patentat shqiptare

Sot Bundestagu gjerman vendosi njohjen e patentave shqiptare. I njëjti vendim vlen dhe për patentat e Kosovës. Zbatimi pritet të ndodhë sapo...