njohje

Vjosa Osmani: Kemi bërë progres në lobimin për njohje nga pesë vende të BE-së

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani pohoi se Prishtina ka bërë progres në lobimin për njohje nga pesë vendet e BE-së që...

Mitchell: BE të shtojë presionin, Kosovë-Serbi përfundon me njohje

Ish-ndihmës sekretari i shtetit në administratën e Donald Trump, Wess Mitchell ka folur për zhvillimet në Kosovë dhe Serbi në një...

Bardhi: Flamur Noka mik me oligarkun e madh, ja pse nuk flet

Deputeti i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi tha në “Now me Erla Mëhillin” se Flamur Noka mund të ketë vetë lidhje me...

Serbia do ta njohë Kosovën në këmbim të anëtarësimit në BE, thotë profesori amerikan

Profesori amerikan i çështjeve ndërkombëtare në Universitetin Georgetown dhe njëkohësisht anëtari i Këshillit amerikan për Marrëdhënie me Jashtë, Charles Kupchan se...

‘Njihni Kosovën’, Rama tregon çfarë i tha Vuçiç për deklaratën në Beograd

Kryeministri Edi Rama ka treguar një bisedë të tijën me presidentin serb Aleksandër Vuçiç pas deklaratës së bërë prej tij në...

Kurti: Refuzova targat neutrale, s’ka dëbim të serbëve

Mbledhjen e 94-të të qeverisë, kryeministri Albin Kurti nuk e nisi me asnjë prej 20 pikave të rendit të ditës. Ai foli...

Osmani pas takimit me Escobar: Kosova do vazhdojë të jetë palë e barabartë në dialog

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është takuar me të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Osmani...

Nuk do ta njohim Kosovën, thotë ambasadori i Greqisë në Serbi

Greqia nuk po ndryshon qëndrim dhe nuk do ta njohë pavarësinë e Kosovës. Kështu u shpreh ambasadori i Greqisë në Beograd Giorgos...

Serbët kërcënojnë deputetin ukrainas për njohjen e Kosovës | 5 zhvillime kryesore

Serbët më kërcënuan për rezolutën për njohjen e Kosovës, thotë deputeti ukrainas Deputeti ukrainas, Oleksiy Goncharenko thotë se serbët e kanë...

Goncharenko tregon arsyet përse dorëzoi rezolutën për njohjen e Kosovës

Deputeti ukrainas, Oleksiy Goncharenko ka dorëzuar një draft-rezolutë në Parlament, ku bëhet thirrje që vendi të njohë pavarësinë e Kosovës. Në një...

Deputeti ukrainas për Euronews Albania: Është koha që Ukraina ta njohë Kosovën

"Mendoj se ka ardhur koha që Ukraina të njohë pavarësinë e Kosovës dhe një gjë e tillë duhet të ndodhë". Kështu u...

Vuçiç: Nuk nënshkruajmë asnjë marrëveshje për njohje me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç tha se vendi i tij nuk do të nënshkruajë marrëveshje për njohje reciproke me Kosovën. “Bukur, dinjitetshëm...

Serbia pas reciprocitetit: Kosova po përgatit konflikt të madh

Drejtori i së ashtuquajturës Zyrë serbe për Kosovën Petar Petkoviç, ka thënë se vendimi i Kosovës për vendosjen e masave reciproke...

Marrëveshja Kosovë-Serbi të bazohet në njohjen reciproke, thotë raporti i PE

Për herë të parë, Parlamenti Europian ka deklaruar se marrëveshja përfundimtare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të bazohet në njohjen reciproke. Autori...

Petkoviç: Do të rritet numri i shteteve që tërheqin njohjen e Kosovës

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, njëkohësisht kreu i ekipit negociator të Beogradit, Petar Petkoviç tha se numri...

Gërvalla pas pretendimit të Serbisë: Asnjë informacion për tërheqje të njohjeve

Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla tha se nuk asnjë informacion zyrtar për ndonjë tërheqje të njohjeve të shtetit të...