nxenes

Maturantët zhvillojnë provimin e parë, 60 pikë nota maksimale

33 mijë maturantë kanë zhvilluar sot provimin e gjuhës së huaj. “Nuk kemi emocione është një gjuhë që e dimë,” – u...

Klasat e para anglishtfolëse, si u përshtatën nxënësit gjatë një viti

Ajla dhe Arti janë në klasën e parë dhe dinë të komunikojnë lehtësisht në gjuhën angleze. Këtë vit shkollor nxënësit e klasave...

Bie me 2.2% numri i të diplomuarve, eksperti Halilaj radhit shkaqet

Sipas INSTAT, në vitin shkollor 2020-2021 u diplomuan në arsim 96.005 nxënës dhe studentë, me një ulje prej 2,2%, krahasuar me...

Në Shqipëri po diplomohen më pak nxënës dhe studentë

Në Shqipëri po diplomohen më pak nxënës dhe studentë. Në katër vite sipas të dhënave të INSTAT ka rreth 11 mijë...

Asnjë rast përdorimi droge në shkollën tonë, thotë drejtoresha e ‘Qemal Stafës’

Drejtoresha e gjimnazit ‘Qemal Stafa’ në Tiranë tha se në ambientet e shkollës që ajo drejton nuk është konstatuar asnjë rast...

Dedektivja private pretendon se në shkolla përdoret masivisht drogë

Dedektivja private Shkënda Lili tha se përdorimi i drogës në shkollat publike është alarm i ngritur në Shqipëri për shkak të...

Psikologia tregon se si mund të dallohen nxënësit që konsumojnë lëndë narkotike

Psikologia, Nereida Llaha thotë se ka dy kategori adoleshentësh që janë më predispozuar që të konsumojnë lëndë narkotike. Sipas saj ata “janë...

Artizanët e Myzeqesë synojnë ta përçojnë traditën tek të rinjtë

Anila Stefani është e vemja artizane në Myzeqe që po vazhdon traditën e lënë nga të parët, duke krijuar veshjet tradicionale...

Kosovë, rreth 1 mijë nxënës braktisën shkollimin në vitin 2021

992 nxënës kanë braktisur shkollimin në Kosovë gjatë vitit 2021. Prej tyre, 109 nxënës nga klasa e parë deri në të...

Sociologia Dhamo: Emigrimi, arsyeja e rënies së numrit të nxënësve

Numri i regjistrimeve të nxënësve në shkolla ka rënë me 2% në krahasim me një vit më parë. Për sociologen Erisa Dhamo,...

2558 klasa kolektive nxënësish në Shqipëri

Në Shqipëri ka aktualisht 2558 klasa mësimore ku nxënësit mësojnë në mënyrë kolektive, sipas të dhënave nga Ministria e Arsimit. Në këto...

Bie numri i nxënësve, 4,2% më pak regjistrime në gjimnaz

Numri i regjistrimeve të nxënësve nëpër shkolla ka rënë krahasuar me një vit më parë, sipas INSTAT. Emisioni Mirëmëngjes raporton se gjatë...

Vriten dy gra gjatë një sulmi në një shkollë në Suedi

Dy gra rreth të 50-tave humbën jetën pas një sulmi me thikë në një shkollë të mesme në qytetin suedez Malmo. Dyshohet...

Mësuesit rrëfejnë helmimin e nxënësve në Kosovë në vitin ’90

Ishte mars i vitit 1990 kur Kosova do të përballej me një ngjarje tragjike, helmimin masiv të 8 mijë personave, pjesa...

Teknologjia po prodhon analfabetë

Një hulumtim që ka bërë Enti për Statistikë në Maqedoninë e Veriut në bashkëpunim me UNICEF-in, ka nxjerrë të dhëna shqetësuese...