odesa

Odesa shpallet zonë e rrezikuar e Trashëgimisë Botërore

Qendra historike e qytetit ukrainas të Odesas, është shpallur zonë e rrezikuar e Trashëgimisë Botërore nga Agjencia e Kombeve të Bashkuara...

Ukrainasit zgjedhin artin për t’u shkëputur nga realiteti i hidhur i luftës

Teatri Akademik i Operës dhe Baletit në Odesa të Ukrainës nuk i është përkulur frikës së bombardimeve ruse. Atje vijojnë të...

Anija e parë ukrainase me grurë mund të niset të premten

Anija e parë ukrainase me grurë që nga pushtimi rus mund të largohet nga porti i Odesës të premten, por detajet...

Marrëveshja me Rusinë, Ukraina gati anijet me grurë në portin e Odesës

Ukraina po përgatit anijet të cilat do të eksportojnë grurin nga porti i Odesës. Punimet vijojnë edhe pse porti u sulmua...

Rusia mohon lidhjet me sulmin në portin e Odesës

Ministri i Mbrojtjes i Turqisë, Hulusai Akar tha se kishte pasur një komunikim me zyrtarët rusë, në lidhje me sulmin me...

Zelenski akuzon Rusinë për barbarizëm pas sulmit me raketa në Odesa

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski ka akuzuar Rusinë për barbarizëm pas sulmit me raketa në portin e Odesës. Moska nuk ka komentuar mbi...

Çfarë do ndodhë me eksportin e grurit ukrainas pas sulmit rus në Odesa?

Ukraina po përgatitet për të rifilluar eksportet e grurit nga portet e saj të Detit të Zi, pavarësisht sulmi raketor rus...

Raketat ruse goditën Odesën gjatë natës, thotë zyrtari ukrainas

Të paktën gjashtë persona u plagosën, duke përfshirë një fëmijë, pasi raketat ruse goditën qytetin e Odesës në jug të Ukrainës,...

Të paktën 20 të vrarë nga sulmi me raketa në Odesa

Të paktën 20 persona, duke përfshirë një fëmijë, kanë vdekur në sulmet me raketa ruse gjatë natës në rajonin jugor të...

Rusia mohon sulmin me raketa në Odesa

Rusia ka mohuar përfshirjen e forcave të saj në sulmin me raketa mëngjesin e së premtes në një bllok apartamentesh në...

Rusia godet Odesën pasi Ukraina rimori Ishullin e Gjarprit, 17 viktima

Të paktën 17 viktima dhe dhjetëra të plagosur u raportuan të premten në qytetin port të Odesës në Ukrainë, pasi raketet...

Një i vrarë dhe pesë të plagosur, Rusia lëshon raketa hipersonike në Odesa

Një person është vrarë dhe pesë janë plagosur pasi forcat ruse qëlluan shtatë raketa nga ajri në portin jetik të Detit...

‘Rrezikojnë të vdesin urie’, mjeku apel për ndihmë ndaj shqiptarëve në Ukrainë

Mjeku shqiptar Gazi Zeka bëri apel për të ndihmuar komunitetin shqiptar që jeton në Ukrainë, të cilët siç tha rrezikojnë edhe...

Çfarë po ndodh në Odesa? Frikë se rusët mund të shkojnë në Moldavi

Situata në Odessa është relativisht e qetë. Sirenat janë dëgjuar vetëm një herë gjatë natës, rreth orës 4:30 të mëngjesit, dhe nuk...

Shpërthime të fuqishme në portin e Odesës

Shpërthime të fuqishme janë shënuar mëngjesin e së dielës në portin jugor të Ukrainë, Odesa. Shtëllunga të mëdha tymi u panë në...

Pse Odesa është qytet i shenjtë për Putinin, sipas deputetit ukrainas

Ukraina thotë se trupat e saj kanë arritur të ndalojnë avancim rus në qytetin port të Odesës. Megjithatë, forcat detare ruse filluan...