oher

30 ditë pas marrëveshjes në Ohër| Analistët të ndarë, BE e shqetësuar

Të martën mbushen 30 ditë nga arritja e marrëveshjes së Ohrit mes Kosovës dhe Serbisë. Edhe pse, shefi i politikës së jashtme...

“Ka frikë”, Zharko Koraç komenton pse Vuçiç nuk firmosi në Ohër

Ish-zv kryeministri i Republikës së Serbisë, Zharko Koraç komentoi në një intervistë për “Balkan Talks” në Euronews Albania se pse Vuçiç...

Chollet uron Kurtin për marrëveshjen e arritur në Ohër

Këshilltari i lartë i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, ka uruar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për marrëveshjen e arritur...

Analiza| Marrëveshja Kosovë-Serbi e negociuar nga BE bazohet në mirëbesimin e palëve

Edhe pse kanë kaluar disa ditë nga marrëveshja e dakordësuar në Ohër mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiç...

Liderët e BE-së do t’u kërkojnë Kosovës dhe Serbisë ta zbatojnë marrëveshjen e Ohrit

Në Bruksel, të enjten dhe të premten zhvillohet samiti i liderëve të Bashkimit Evropian, nga i cili do të shprehet mbështetje...

Kurti raporton sot para deputetëve në Kuvend për takimin e Ohrit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti do të raportojë sot në Kuvendin e Kosovës për takimin e Ohrit, në lidhje me dialogun...

Gazetari: Pas takimit në Ohër, Asociacionin e ka në dorë BE-ja

Gazetari Muhamet Hajrullahu thotë se pas takimit të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç në Ohër...

Takimi në Ohër, qytetarët në Kosovë skeptikë për përfitimet

Qytetarët në Kosovë janë të ndarë në opinione sa i përket marrëveshjes së arritur nga takimi i Ohrit. Disa prej tyre e...

“Kurti ndihmoi Vuçiçin”, ish-diplomati tregon se çfarë ndodhi në Ohër

Ish-diplomati Edon Cana ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti për negociatat që zhvilloi për rreth 12 orë me presidentin e...

Kritika e Agon Maliqit: BE do të shpëtojë fytyrën me marrëveshjen Kosovë-Serbi

Analisti Agon Maliqi tha në “Now me Erla Mëhillin” se përmes marrëveshjes Kosovë-Serbi, Bashkimi Europian do të shpëtojë fytyrën. “Është sajuar një...

Analistët për takimin e Ohrit: Nuk solli çfarë pritej, s’ka marrëveshje pa kompromis

Takimi i 18 marsit në Ohër nuk solli fitues apo humbës. Megjithatë, aty u arrit një paqe mes dy vendeve, vlerësojnë analistët...

Kurti raporton të enjten në Kuvend për takimin me Vuçiçin në Ohër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, të enjten (më 23 mars) do të raportojë para deputetëve në Kuvendin e Kosovës për takimin...

Analisti: Kurti po paguan çmim të lartë! Në Ohër, nuk dolëm humbës

Analisti Ardian Arifaj tha në një intervistë për Euronews Albania se dje në Ohër nuk pritej të kishte nënshkrim të ndonjë...

Vuçiç iu drejtohet serbëve: Pse nuk firmosa në Ohër

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, një ditë pas dialogut ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës në Ohër, iu drejtua publikut serb dhe lexoi...

Kurti: Pajtimi për aneksin e zbatimit të marrëveshjes, njohje de-facto e Kosovës

Ashtu sikurse shefi i diplomacisë së BE-së, edhe kryeministri i Kosovës Albin Kurti deklaroi pas përfundimit të takimit 12-orësh në Ohër,...

Vuçiç flet pas takimit në Ohër: Nuk nënshkruam asnjë dokument

Në përfundim të takimit trilateral në Ohër, presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç tha se gjatë bisedimeve me kryeministrin e Kosovës Albin...