olaf scholz

Scholz: Inflacioni i shkaktuar nga agresioni rus është një sfidë historike

Njerëzit në Gjermani duhet të qëndrojnë së bashku për të përballuar sfidën historike të rritjes së kostove të jetesës të shkaktuar...

Scholz: Ukrainës mund t’i garantojmë siguri, por jo si vend anëtar i NATO-s

Kancelari gjerman, Olaf Scholz deklaroi se Gjermania po diskuton me aleatët, në lidhje me garancitë për sigurinë që mund t'i ofrohet...

Kancelari Scholz: Rusia nuk duhet ta fitojë luftën në Ukrainë

Kancelari gjerman, Olaf Scholz deklaroi se takimi i shtatë vendeve më të industrializuara të botës (G7), ishte instensiv dhe konstruktiv. Scholz u...

Kriza globale e ushqimit, ministrat e G7 mblidhen në Berlin

Gjetja e zgjidhjeve urgjente për shpërthimin e krizës globale të ushqimit, shkaktuar kryesisht nga lufta në Ukrainë është qëllimi kryesor i...

Scholz: Ballkani Perëndimor meriton një shans për integrim pas 20 vitesh pritje

Kancelari gjerman, Olaf Scholz deklaroi se vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të kenë një mundësi reale për t'u integruar në Bashkimin...

Rindërtimi i Ukrainës do të jetë një detyrë për brezat, thotë Scholz

Kancelari gjerman, Ola Scholz tha gjatë fjalimit të tij të mërkurën në Bundestag, se rindërtimi i Ukrainës do të jetë një...

Scholz: Putin ka frikë se demokracia do të përhapet në Rusi

Kancelari gjerman Olaf Scholz deklaroi se presidenti rus Vladimir Putin i frikësohet "demokracisë" që po përhapet në Rusi. Scholz tha se Putin...

Është e nevojshme të flasim me Putinin, thotë kancelari Scholz

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se është absolutisht e nevojshme vijimi i komunikimit me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin. Scholz tha ai...

Scholz, Macron dhe Draghi pritet të vizitojnë sot Kievin

Udhëheqësit e Francës, Gjermanisë dhe Italisë pritet të vizitojnë Kievin të enjten, në një përpjekje për të treguar mbështetjen e tyre...

Do të angazhohem për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE, thotë Scholz

Kancelari gjerman, Olaf Scholz tha se do të angazhohet për integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian. Në një konferencë...

Scholz: Procesi i Berlinit të shërbejë për zhvillimin e Ballkanit Perëndimor

Kancelari gjerman, Olaf Schoz deklaroi se Procesi i Berlinit duhet të shërbejë si hap i rëndësishëm për zhvillimin e Ballkanit Perëndimor. Deklaratën,...

Osmani: Kosova është e bekuar me mbështetjen nga kancelari Scholz

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani është takuar me kancelarin gjerman Olaf Scholz në kuadër të Samitit të krerëve të shteteve të...

Vuçiç: Nuk kemi dëgjuar se qëllimi i dialogut me Kosovën është njohja reciproke

"Nuk kemi dëgjuar asnjëherë nga vendet e Bashkimit Europian se njohja reciproke është qëllim i dialogut mes Beogradit dhe Prishtinës". Kështu u...

Vuçiç pas takimit me Scholz: Kërkoi që Serbia të vendosë sanksione ndaj Rusisë

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç bëri me dije se kancelari gjerman Olaf Shcolz i kërkoi që të vendosë sanksione ndaj Rusisë. Në...

Të liberalizohen vizat me Kosovën, thotë kancelari gjerman

“Të liberalizohen vizat me Kosovën”. Kështu deklaroi kancelari gjerman Olaf Scholz në konferencën e përbashkët me kryeministrin Albin Kurti. “Ne angazhohemi që...

Në fund të vitit do aplikojmë për statusin kandidat në BE, thotë Kurti

“Në fund të vitit do të aplikojmë për statusin e kandidatit në BE”.  Kështu deklaroi kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në...