olaf scholz

Scholz: Nuk ka rrezik për krizë të re financiare në Evropë

Intervenimi i fuqishëm qeveritar në të dyja anët e Atlantikut, ka dështuar që të qetësojë së fundi sektorin bankar, mirëpo kancelari...

Marrëveshja Kosovë-Serbi, Scholz për Euronews: Procesi do të përfundojë me sukses

Kancelari gjerman, Olaf Scholz beson se procesi i dialogut mes Kosovës dhe Serbisë do të përfundojë së shpejti me sukses, për...

Scholz e konfirmon: Më 16 tetor, në Tiranë do mbahet Samiti i Procesit të Berlinit

Më 16 tetor të këtij viti, në Tiranë do të mbahet Samiti i Procesit të Berlinit. Lajmin e konfirmoi kancelari gjerman, Olaf...

Rama takon sot Scholz-in në Berlin

Kryeministri Edi Rama do të pritet sot në Berlin nga kancelari gjerman Olaf Scholz. Rama dhe Scholz do të kenë një takim...

Takohen Biden dhe Scholz | Dy liderët, mesazh uniteti kundrejt Rusisë dhe Kinës

Kancelari gjerman, Olaf Scholz ka mbërritur në Shtëpinë e Bardhë, ku është takuar me presidentin amerikan, Joe Biden. Takimi ka qenë...

Lufta në Ukrainë, Kancelari gjerman thirrje Kinës: Mos dërgoni armë në Rusi

Kancelari gjerman, Olaf Scholz,  i kërkoi Kinës të mos dërgojë armë për të ndihmuar luftën e Rusisë në Ukrainë, teksa i...

Një ditë para takimit me Vuçiç, Kurti merr letër nga Macron, Scholz dhe Meloni

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka pranuar një letër të përbashkët nga presidenti i Francës Emmanuel Macron, kancelari i Gjermanisë Olaf...

Scholz: Kërkesa e Ukrainës për avionë luftarakë nuk ka kuptim

Pyetja nëse Ukraina duhet të furnizohet me avionë luftarakë “aktualisht nuk ka kuptim”, tha kancelari gjerman, Olaf Scholz, në një intervistë...

SHBA dhe Gjermania të gatshme për të dërguar tanke në Ukrainë

Pas muajsh hezitimi, SHBA dhe Gjermania thuhet se planifikojnë të dërgojnë tanke në Ukrainë, në atë që Kievi shpreson të jetë...

Scholz: Në interes të Europës që vendet e Ballkanit t’i bashkohen BE-së

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka deklaruar se është në interesin e Gjermanisë dhe Evropës që vendet e mbetura të Ballkanit t’i...

Scholz: Rreziku i përdorimit të armëve bërthamore nga Rusia është zvogëluar

Kancelari gjerman, Olaf Scholz është shprehur se rreziku i përdorimit të armëve bërthamore nga Rusia në luftën ndaj Ukrainës është përshkallëzuar. “Diçka...

Putin nuk pranon kushtet/ Pas SHBA, edhe Gjermania përpiqet të bindë Putin

Shtëpia e Bardhë ka konfirmuar se presidenti Biden është gati të flasë me presidentin Putin, nëse ky i fundit është i...

Scholz mbështet veprimin e futbollistëve gjermanë në Katar

Kancelari gjerman Olaf Scholz përshëndeti gjestin e futbollistëve gjermanë që mbuluan gojën përpara ndeshjes kundër Japonisë në Kupën e Botës, si...

Putin nuk mund ta fitojë luftën në fushëbetejë, thotë Scholz

"Presidenti rus Vladimir Putin nuk mund të fitojë më në fushën e betejës, kjo duket e qartë." Kështu u shpreh të mërkurën...

Kancelari gjerman nga Berlini: Mbështesim vendet e Ballkanit në krizën energjetike

Kancelari gjerman Olaf Scholz mbajti fjalën e tij si pritës i liderëve të rajonit në Procesin e Berlinit. Ai tha se do...

Scholz: Normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi të përshpejtohet

Dialogu Kosovë-Serbi është shumë i nevojshëm për të pasur stabilitet në Ballkanin Perëndimor, mes qytetarëve por edhe drejt udhës në BE. Kështu...