olena zelenska

Zonja e Parë e Ukrainës: Kemi nevojë për armë, fitorja varet nga mbështetja e botës

Zonja e Parë Olena Zelenska ka thënë se Ukraina ka nevojë për më shumë armë për të luftuar pushtimin e Rusisë. “Për...

Muzeu në Korçë flet në gjuhën ukrainase, Olena Zelenska mesazh shqiptarëve

Zonja e parë e Ukrainës, Olena Zelenska ka përshëndetur popullin shqiptar me anë të një video-mesazhi, në kuadër të një aktiviteti...

“Ky është gjenocid”, zonja e parë e Ukrainës dënon sulmet e fundit raketore

Guvernatori rajonal i Kharkiv, Oleh Syniehubov tha se katër persona u plagosën kur një raketë ruse S-300 ra pranë një blloku...

‘Shikoni Euronews, jo Russia Today’, thirrja e bashkëshortes së Zelenskit për rusët

Zonja e parë e Ukrainës, Olena Zelenska u ka kërkuar rusëve që të shikojnë Euronews dhe jo Russia Today, teksa foli...

Zonja e Parë ukrainase i kërkon armë Kongresit Amerikan

Zonja e Parë e Ukrainës, Olena Zelenska, i ka kërkuar Kongresit Amerikan më shumë ndihmë në luftën kundër Rusisë. Gjatë një fjalimi...

Zelenska: Lufta do ketë ndikim në shëndetin mendor të ukrainasve

Olena Zelenska ka thënë se lufta në vendin e saj do të mbetet me ukrainasit për vite dhe do të ketë...