oligarke

Gjermania me përparim të ngadaltë në zbatimin e sanksioneve kundër oligarkëve

Gjermania po bën përparim të ngadaltë në zbatimin e sanksioneve kundër oligarkëve dhe institucioneve ruse, thuhet në të dhënat e Qeverisë...

Gjykatë për krimet ruse, BE: Ukraina të rindërtohet me paratë e oligarkëve

Bashkimi Evropian do që Rusia të mbahet përgjegjëse për krimet e kryera në Ukrainë. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der...

Lufta paralele e Volodymyr Zelensky-t kundër oligarkëve ukrainas

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të hënën se Kievi ka marrë kontrollin e pesë kompanive strategjike që më parë ishin në...

Do t’ia dal pa mbështetjen e oligarkëve, thotë Alimehmeti

Mjeku Ilir Alimehmeti deklaroi se do t'ia dalë pa mbështetjen e oligarkëve në garën për Bashkinë e Tiranës, nëse del fitues...

Pse nuk përmend oligarkët me emra? Berisha i përgjigjet Gazment Bardhit

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha i është përgjigjur deklaratës së deputetit demokrat, Gazment Bardhi, i cili tha ai nuk i...

Bardhi: Flamur Noka mik me oligarkun e madh, ja pse nuk flet

Deputeti i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi tha në “Now me Erla Mëhillin” se Flamur Noka mund të ketë vetë lidhje me...

‘Buxheti rrit taksat’, Tabaku: Rrugët e florinjta do mbushin arkën e oligarkëve

Projekt buxheti i propozuar nga qeveria në Parlament, për Partinë Demokratike do të përkeqësojë gjendjen ekonomike të shqiptarëve. Deputetja Jorida Tabaku deklaroi...

Akuzat e forta të Flamur Nokës: Basha dhe Bardhi u vendosnin gjoba oligarkëve

Deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka ka hedhur akuza të forta në drejtim të ish-kryedemokratit Lulzim Basha dhe deputetit demokrat, Gazment...

Kreshnik Spahiu: Mjetet lundruese, luks i familjeve të oligarkëve dhe politikanëve

"Sot për sot, mjetet lundruese janë mjete luksi vetëm i familjeve të oligarkëve dhe politikanëve shqiptarë.” Kështu u shpreh juristi Kreshnik Spahiu...

Kush janë dy oligarkët rusë që presin pasaportë portugeze?

Lev Leviev dhe God Nisanov janë dy oligarkë rusë që presin të marrin nënshtetësinë  portugeze. Leviev dhe Nisanov kanë kërkuar shtetësinë portugeze...

KE planifikon konfiskimin e aseteve ruse për rindërtimin Ukrainës

Jahtet dhe shtëpitë luksoze të oligarkëve rusë që janë sekuestruar nën sanksionet e BE-së, mund të konfiskohen për të financuar rindërtimin...

Holanda sekuestron mbi 20 jahte të oligarkëve rusë

Qeveria holandeze tha të martën se gjithsej 20 jahte me pronësi ruse tani nuk mund të largohen nga Holanda pasi zyrtarët...

Kush janë 10 oligarkët më të pasur në Rusi

Oligarkët rusë janë personat më të dëmtuar financiarisht nga lufta në Ukrainë, pasi vetëm nga sanksionet e Perëndimit kanë humbur 38...

Bushati: 4-5 oligarkë vendosin për politikat e biznesit në Shqipëri

Për analistin, Andi Bushati, Shqipëria është një vend oligarkik. Sipas tij janë 4-5 biznesmenë që vendin mbi politikat për biznesin në...

Qeveria britanike mund të strehojë refugjatë ukrainas në pronat e oligarkëve

Qeveria britanike po mendon të strehojë refugjatët ukrainas në pronat e konfiskuara të oligarkëve rusë. “Jemi të hapur ndaj të gjithë mundësive”,...

SHBA thirrje Izraelit të mos marrë ‘para të pista’ nga Rusia

SHBA ka paralajmëruar Izraelin që të mos marrë ‘para të pista’ nga Rusia dhe i ka bërë thirrje Jerusalemit që t’i...