olta xhacka

Shqipëria merr presidencën e dytë në KS/ Xhaçka: Kohë krizash, moment i rëndësishëm

Shqipëria ka marrë për herë të dytë kryesinë e Këshillit të Sigurimit të organizatës së kombeve të bashkuara. Ministrja për Europën dhe...

Rama në takim me liderët e rajonit, i bashkohet Olta Xhaçka dhe Ilir Beqja

Kryeministri Edi Rama pret këtë të hënë një takim me liderët e rajonit. Takimi do të jetë joformal, por pritet që...

Situata në Kosovës, Xhaçka: Të ruhet qetësia, kam komunikuar me komandantin e KFOR

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka ka reaguar në lidhje me situatën në Kosovë, ku ditën e djeshme janë rrëmbyer nga forcat...

Olta Xhaçka pjesë në takimin e ministrave të jashtëm të Koalicionit Global

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka mori pjesë në takimin e ministrave të jashtëm të Koalicionit Global për...

Olta Xhaçka: Stabiliteti në rajon është kritik, duhet mbështetje e fuqishme nga BE

Ministrja e Punëve të Jashtme Olta Xhaçka ishte këtë të hënë në takim me gjithë ministrat e jashtëm të Bashkimit Europian...

Olta Xhaçka: Marrëveshja Kosovë-Serbi ndikon në forcimin e stabilitetit në rajon

Ministrja e punëve të jashtme Olta Xhaçka në një deklaratë për mediat së bashku me homologun e saj të Maqedonisë së...

Ministrja Olta Xhaçka: Bashkëpunimi Shqipëri-RMV është model për fqinjët e rajonit

Ministrja për Punët e Jashtme Olta Xhaçka ishte këtë të hënë në një deklaratë të përbashkët për mediat me homologun e...

Sekretarja e Përgjithshme e OSBE-së mbërrin në Tiranë, takohet me Xhaçkën

Sekretarja e Përgjithshme e OSBE-së Helga Maria Schmid ndodhet sot në Tiranë për takime me zyrtarë të nivelit të lartë, parlamentarë, staf...

Shemsi Prençi: Ministrja Xhaçka duhet të dilte nga SPAK-u me pranga në duar

Ish-këshilltari i Presidentit të Republikës, Shemsi Prençi thotë se me pronat e ushtrisë është bërë një masakër dhe se ato janë...

Ministrja Olta Xhaçka pritet të paraqitet në SPAK

Ministrja e Jashtme Olta Xhaçka sot pritet të paraqitet në SPAK. Lajmin e ka bërë me dije gazetari i Euronews Albania Eni...

Aksidenti tragjik në Greqi, Xhaçka shpreh ngushëllimet për familjarët e viktimave

Ministrja Olta Xhaçka ka reaguar për tragjedinë në  Greqi ku humbën jetën  36 persona dhe  u plagosën dhje tëra të tjerë. Në...

Berisha sulmon drejtesinë: Kushtetuesja refuzoi t’i heqë mandatin Xhaçkës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e cilëson vendim anti-kushtetues, atë të Gjykatës Kushtetuese, për mos heqjen e mandatit të deputetes,...

“Ukraina”, Ministrja Xhaçka flet në Këshillin e Sigurimit të OKB

Ministrja Olta Xhaçka ka folur në Këshillin e Sigurimit të OKB, ku është përkujtuar  1 vjetori i pushtimit rus në Ukrainë. Në...

Vendimi i Kuvendit për kërkesën e GJK për çështjen e Xhaçkës? Përgjigjet Balla

Kreu i Grupit Parlamentar Taulant Balla iu përgjigj pyetjes se kur do e marrë Kuvendi vendim për kërkesën e Gjykatës Kushtetuese...

Vendimi i Kushtetueses për Xhaçkën, Logu sqaron procedurat që do të ndjekë Kuvendi

Këshilltari ligjor, Marash Logu foli në lidhje me heqjen e mandatit të deputetes Olta Xhaçka, ku ditën e djeshme Gjykata pranoi padinë...

Gjykata Kushtetuese jep vendimin për mandatin e ministres Olta Xhaçka

Gjykata Kushtetuese ka dhënë këtë të hënë vendimin për mandatin e deputetes për ministren e Jashtme, Olta Xhaçka. Ajo ka pranuar kërkesën...