omicron

“120% më infektues se Omicron”- Mjekja flet mbi rreziqet e XBB

Mjekja shqiptare në Gjermani, Aurora Dollenberg, tha se përhapja e rrufshme e variantit të Covid-19 XBB, në Kinë dhe në SHBA...

EMA miraton vaksinën e modifikuar për Omicron

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) ka rekomanduar autorizimin e një doze të modifikuar të vaksinës kundër coronavirusit të kompanisë Pfizer-BioNTech. Kjo dozë...

Britania miraton dozën përforcuese kundër COVID 

Organi rregullator i shëndetit në Mbretërinë e Bashkuar ka miratuar përdorimin e një doze përforcuese bivalente të vaksinës kundër COVID për...

SHBA, miratohet vaksina përforcuese edhe për Omicron

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) miratoi të mërkurën përdorimin e vaksinave përforcuese të modifikuara kundër COVID-19 nga kompanitë "Moderna"...

Mbretëria e Bashkuar bëhet vendi i parë që miraton vaksinën për Omicron

Mbretëria e Bashkuar është bërë vendi i parë që autorizoi një vaksinë COVID-19 të përshtatur me variantin Omicron, duke nisur një...

Brataj: Numri i infektimeve është rritur për shkak të varianteve të Omicron

Kreu i Urgjencës Mjekësore, Skënder Brataj deklaroi se rritja e numrit të rasteve me COVID kohët e fundit është ndikuar nga...

Centaurus, nënvarianti i ri i Omicron që po alarmon Britaninë e Madhe

Virologët në Britaninë e Madhe kanë shprehur shqetësime për shfaqjen e një nënvarianti të Omicron, i cili përhapet në mënyrë të...

Shtimi i rasteve me COVID, Alimehmeti: Kemi të bëjmë me një variant të Omicron

Ditët e fundit, në Shqipëri ka pasur një rritje të rasteve të reja me koronavirus. Epidemiologu, Ilir Alimehmeti tha për "Euronews Albania",...

Omicron po aq i rëndë sa variantet e mëparshme të COVID, sipas studimit

Varianti Omicron i virusit SARS-CoV2 është po aq i rëndë sa variantet e mëparshme, ndryshe nga supozimet e bëra në studimet...

Kina rikthen masat ekstreme, mjeku Stroni: Po përballen me variantin Omikron

Ndërsa varianti Omikron i COVID-19 solli valë të re infektimesh në Evropë duke e mbaruar ciklin, në Kinë tani po fillon...

Çfarë dimë për variantin e ri të Omicron të zbuluar në Britani dhe Japoni

Një variant i ri COVID-19 i përbërë nga dy shtame të Omicron mendohet të jetë edhe më infektiv se ai që...

Nuk pritet valë e re e Covid-19, thotë mjeku Koraqi

Shefi i Laboratorit të Mikrobiologjisë, Andi Koraqi shprehet se nuk pritet një valë e Covid-19. “Nuk pritet që të ketë një valë...

Konfirmohet prezenca e 2 varianteve të Omicron në Shqipëri

Konfirmohet prezenca e 2 varianteve të reja të Omicron në Shqipëri. Instituti i Shëndetit Publik njofton se dy variantet BA1 i...

Nënvarianti i ri i Omicron-it përfshin Evropën

Një nënvariant i ri i Omicron-it ka përfshirë Evropën, duke rritur numrin e të infektuarve. Në Shqipëri, numri i të infektuarve ka...

OBSH thirrje për vaksinim më të lartë në Evropën Lindore

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë thirrje për rritje të përpjekjeve për vaksinim kundër COVID-19 në Evropën Lindore, duke paralajmëruar se...

Zbulohet një version i ri i Omicron

Shkencëtarët kanë zbuluar një version të ri të variantit Omicron të COVID-19, i cili është më i transmetueshëm se fillestari. Ky...