orban

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në...

Orban fton liderët e Ballkanit, Hungaria kërkon linja të reja bashkëpunimi ekonomik

Sporti është përdorur gjithmonë si një instrument diplomatik. Kryeministri hungarez Viktor Orban ftoi 15 liderë të Ballkanit dhe Azisë në ditën...

Orban kundër federalizmit dhe “ofensivës LGBTQ” të BE-së

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, të shtunën ka sulmuar Bashkimin Evropian për, siç ka thënë ai, ndërmarrjen e një “ofensive LGBTQ”,...

Eksperti: Paratë ruse në Shqipëri dhe Serbi, përmes bankës së Orban

Eksperti i sigurisë Drizan Shala tha në një intervistë për Euronews Albania se paratë ruse në Shqipëri dhe Serbi kalojnë përmes...

Orban “merr” meritat për lirimin e 3 policëve të Kosovës: Ja kërkova unë Vuçiçit

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban ka reaguar pas lirimit të tre policëve të arrestuar nga serbët në veri të Kosovës. Përmes një...

Orban porosi Vuçiçit: I dashur Aleksandër, lironi 3 policët!

Presidenti hungarez Katalin Novak dhe kryeministri Viktor Orban si dhe anëtarë të tjerë të qeverisë hungareze sot kanë shkuar në Serbi,...

Orban kritika BE-së nga Tirana: Është e turpshme sa avash po ecën zgjerimi

Kryeministri hungraz Viktor Orban, kritikoi nga Tirana procesin e zgjerimit të Bashkimit Evropian. Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me kryeministrin...

Kryeministri Viktor Orban pritet me nderime të larta shtetërore në Tiranë

Është mbajtur në ambientet e jashtme të kryeministrisë, pritja shtetërore e kryeministrit hungarez Viktor Orban. Me nderime të larta shtetërore, Orban u...

Orban kundër rishikimit të rregullave të BE-së për emigrantët dhe azilkërkuesit

Kryeministri hungarez Viktor Orban e vlerësoi të papranueshme marrëveshjen brenda Bashkimit Evropian për rishikimin e rregullave në lidhje me emigrantët dhe...

Orban kundër NATO-s, kryeministri hungarez i thotë ‘jo’ zgjerimit me Ukrainën

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban ka hedhur dyshime mbi aspiratën afatgjatë të Ukrainës për t’u bashkuar me NATO-n. Ndërhyrja e tij erdhi...

Orban mbështet Trump: Vazhdoni luftën, zoti President 

Kryeministri hungarez Viktor Orban mbështeti sot ish-presidentin e SHBA-së, Donald Trump, duke i thënë që të “vazhdojë luftën”. Trump po përballet me...

Vuçiç sfidon Orban në bilardo pas takimit 3-orësh në Beograd

Zhvillimet e fundit gjeopolitike dhe marrëdhëniet dypalëshe kanë qenë në fokus të një takimi mes kryeministrit hungarez Viktor Orban dhe presidentit...

Orban: Qeveria hungareze do të ruajë stabilitetin ekonomik 

Qeveria hungareze do të ruajë stabilitetin ekonomik vitin e ardhshëm dhe do të mbajë kufizime në rritjen e çmimeve të energjisë...

Orban: Merkel do ta kishte parandaluar luftën në Ukrainë

Kryeministri hungarez, Viktor Orban, ka thënë të martën se ish-kancelarja gjermane, Angela Merkel do të mund të parandalonte luftën e Rusisë...

Orban vë në lojë BE-në, Kryeministri hungarez: Të rishikojmë anëtarësinë pas 2030-s

Kryeministri Viktor Orban ka reaguar ndaj rezolutës së Parlamentit Evropian që dënon Hungarinë, duke e quajtur atë një shaka. Në Beograd, kreu...

Orban: Nëse nuk ndryshojmë sanksionet, situata në Evropë nuk do të jetë e lehtë 

Për shkak të luftës dhe sanksioneve, ekziston rreziku që të mos ketë energji të mjaftueshme në Evropë, tha kryeministri hungarez Viktor...