oscar

Nata e çmimeve Oscar, qytetarët e Hong-Kongut peticion kundër prezantuesit aziatik

Disa dhjetëra mijëra persona kanë nënshkruar një peticion për të hequr aktorin nga Hong- Kongu, Donnie Yen, nga prezantimi i natës...

Mbështeti qeverinë kineze, aktori i njohur “rrezikon” Oscar-in

Dhjetëra njerëz kanë firmosur një peticion për të hequr aktorin Donnie Yen nga prezantimi në Oscar, pasi ky i fundit ka...

“Shqipëria është zero”, regjisori i filmit për Oscar: Shteti nuk ka fonde

"A cup of coffee and new shoes on" është filmi me të cilin Shqipëria do të kërkojë nominimin për Oscar. Regjisori i...

A mund ta falë Hollivudi 1 shuplakë: Smith rikthehet në skenë pas skandalit në Oscar

Will Smith rikthehet në skenë me një film të ri të quajtur "Emancipation", i cili u shfaq për një audiencë të...

Filmi shqiptar në ‘Oscar’, regjisori Koçi: Duhet mbështetje nga institucionet

Regjisori Gentian Koçi do të prezantojë Shqipërinë në Oscar 2023 më filmin “Një filxhan kafe dhe këpucë të reja veshur”. Në një...

Rriten çmimet e biletave për komedinë e Chris Rock

Chris Rock është rikthyer në skenë pas incidentit të ndodhur në ndarje ne çmimeve Oskar. Për komedinë e tij ‘Ego Death’, ka...

Will Smith tërhiqet nga Akademia e Oscar pas shpullës ndaj komedianit

Aktori amerikan Will Smith ka dhënë dorëheqjen nga Akademia e Oscars pasi goditi në skenë komedianin Chris Rock gjatë ceremonisë të...

Reagon për herë të parë gruaja e Uill Smith pas incidentit në Oskar

Aktorja Xhada Pinket Smith tha të martën se është në një periudhë shërimi. Përmes një postimi në Instagram ajo reagoi për herë...

Fituesit e çmimeve Oscar, triumfon CODA

CODA është filmi i cili triumfoi në ndarjen e çmimeve Oscar, një event i cili u rikthye me shumë emocione dhe...

Java kulturore në botë, mbahen festivalet më të rëndësishme të filmit

Kjo javë mund të quhet java e kulturës në Europë. Festivalet më të rëndësishme për krijimet kinematografike dhe muzikore, këtë vit...

‘Zgjoi’ nuk nominohet për Oscar

Filmi “Zgjoi” i regjisores kosovare Blerta Basholli nuk arriti të nominohet për Çmimin Oscar. Ky film i ishte afruar nominimit në...

Nominimet për Oscar 2022, sot vendimi për filmin Zgjoi

Mesditën e sotme shpallen nominimet për çmimet ‘Oscar 2022’. Të gjithë jemi në pritje të vendimit për filmin "Zgjoi" me regji...

Kosova në prag të nominimit për Oscars me filmin ‘Zgjoi’

Akademia e Oscars filloi votimin për nominimin e filmave, më 27 janar. Në këtë votim merr pjesë edhe Kosova me filmin ‘Zgjoi’,...