pandemi

Kush është qarku me numrin më të lartë të vdekjeve gjatë 2021

Shqipëria ka regjistruar gjatë vitit 2021, 30 507 vdekje në total, ku peshën më të madhe e zënë “shkaqet natyrale” me...

19 ditë pa asnjë humbje jete nga COVID-19

Shqipëria ka aktualisht më pak se 300 raste aktive me COVID-19. Shumica dërrmuese e rasteve janë në Tiranë (190). Gjatë 24 orëve...

Johnson pranon fajin për festat, por refuzon dorëheqjen

Momente rrëmuje janë verifikuar në Parlamentin britanik, pas publikimit të raportit të pavarur mbi skandalin e festave ilegale të kabinetit qeverisës,...

Çmimet e lëndëve të para të ndërtimit u rritën deri në 40%

Çmimet e lëndëve të para të ndërtimit janë rritur me 20 deri në 40% që pas përfundimit të pandemisë dhe nisjes...

Kina heq dorë nga organizimi i Kupës së Azisë 2023 për shkak të COVID-it

Vala e re e Covid-19 në Kinë, ka detyruar vendin aziatik që të heqë dorë nga organizimi i Kupës së Azisë...

Koreja e Veriut konfirmon vdekjen e parë nga COVID-19

Koreja e Veriut ka konfirmuar vdekjen e parë nga COVID-19, ndërsa mediat shtetërore raportojnë se mijëra njerëz tjerë janë duke u...

Ish-kreu i ISHP-së: Shqipëria, vendi që e ka menaxhuar më keq pandeminë

Shqipëria është vendi që e ka menaxhuar më keq pandeminë e COVID-19, thotë Besnik Jakaj, ish-kreu i Institutit të Shëndetit Publik. Në...

Pekini mbyll metrotë për të parandaluar përhapjen e COVID-19

Pekini ka mbyllur rreth 10 për qind të stacioneve të metrosë, si masë kundër përhapjes së COVID-19. Autoritetet e metrosë bënë me...

Italia heq formularët për pasagjerët, zgjat masat anti-COVID për hyrjen

Ministria italiane e Shëndetësisë ka bërë të ditur se kërkesa për plotësimin e formularit për personat që hyjnë në vend është...

Infodemia në pandemi, OBSH: Si të mos biem pre e lajmeve të rreme

Lajmet e rreme kanë qarkulluar që nga fillimi i pandemisë, duke filluar që nga aludimet nëse ishte i vërtetë coronavirusi e...

FOTO | Festivali madhështor i Karnavaleve, pas 2 vitesh pandemi në Brazil

Muzika, kostumet shumëngjyrëshe e kërcimet kanë mbushur rrugët e Rio de Zhaneiros prej 20 prillit, me rastin e festimit të Karnavaleve...

Pasioni për udhëtimet u kthye në profesion, rrëfen blogerja Eda Bano

Pasioni për udhëtimet mund të kthehet në profesion, dhe këtë e ka provuar blogerja e udhëtimeve Eda Bano. “Pasioni im për udhëtimet...

Pas 2 vitesh, Spanja heq maskat në ambiente të mbyllura

Pas dy viteve kufizime për shkak të pandemisë, tashmë spanjollët nuk do të jenë të detyruar të mbajnë maska kundër virusit...

Pas 2 vitesh kthehen përqafimet në Disney

Ndërveprimi personal është një nga mundësitë më fantastike që ofrohet në Disney. Vizitorët nuk mund të qëndrojnë më larg Mikit, që...

Kreu i shoqatës: Biznesi i vogël s’përfiton nga paketa e rezistencës

Kreu i shoqatës së biznesit të vogël, Albert Nasto tha për Euronews Albania në “Mirëmëngjes” se ata nuk përfitojnë nga paketa...

1 viktimë, 67 të infektuar me COVID-19 në Shqipëri

Nga 1 239 testime në 24 orë, 67 persona rezultuan të infektuar me COVID-19. 1 viktimë u regjistrua, duke e çuar...