papa francesku

Papa Françesku e krahason luftën në Ukrainë me ‘krim kundër Zotit’

Papa Françesku e ka krahasuar luftën në Ukrainë me një "krim kundër Zotit dhe kundër njerëzimit", duke bërë thirrje edhe një...

Papa Françesku njofton se paraardhësi i tij ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore

Papa Françesku tha të mërkurën se paraardhësi i tij Papa Benedikti është "shumë i sëmurë" dhe kërkoi lutje për ish-Papën 95-vjeçar. “Dua...

Begaj takohet me Imzot Arjan Dodaj, me rastin e festës së Krishtlindjeve

Me rastin e festës së Krishtlindjes, Presidenti i Republikës Bajram Begaj u takua me Imzot Arjan Dodaj, Arqipeshkv i Kryedioqezës së...

‘Krishti u lind’, gjatë meshës Papa dënoi urinë njerëzore për pasuri e pushtet

Papa Françesku ishte mes 7000 besimtarëve që kremtuan të shtunën në mbrëmje  meshën e Krishtlindjes në Bazilikën e Shën Pjetrit. GJatë meshës...

Papa ka firmosur dorëheqjen: Braktis detyrën nëse shëndeti më pengon

Ati i shenjtë, Papa Françesku zbuloi në një intervistë të publikuar të dielën në shtypin spanjoll se, pasi u zgjodh në...

Papa Françesku: Shpenzoni më pak për Krishtlindje dhe ndihmoni ukrainasit

Papa Françesku u ka bërë thirrje besimtarëve që të shpenzojnë më pak për festimet e këtij viti dhe dhuratat e Krishtlindjeve...

Po lutej për paqen në Ukrainë, përlotet Papa Françesku

Papa Françesku u përlot të enjten teksa përmendi vuajtjet e ukrainasve gjatë një lutjeje tradicionale publike në qendër të Romës. “O Virgjëreshë...

Sulm kibernetik Vatikanit, ngjarja pas komenteve të Papës për luftën në Ukrainë

Faqja e internetit të Qytetit të Vatikanit ra pre e një sulmi kibernetik. Gjithçka ndodhi pas komenteve të Papa Françeskut për...

Presidenti francez takon Papa Françeskun në Romë, çfarë diskutuan

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe Papa Françesku u takuan ditën e djeshme, ku besohet se kanë diskutuar luftën në Ukrainë dhe...

Dita e Nënë Terezës

Plot 19 vjet më parë, më 19 tetor 2003, Nënë Tereza u shpall e “lumturuar” nga Papa Gjon Pali II. Në maj...

Patriarku rus rezufon të takojë Papën, anulon takimin në Kazakistan

Kreu i Kishës Ortodokse Ruse ka refuzuar të marrë pjesë në një takim të planifikuar muajin e ardhshëm në Kazakistan, ku...

Papa Francesku kërkon falje: Më vjen keq për asimilimin e indigjenëve

Papa Françesku ka kërkuar falje historike për bashkëpunimin e Kishës Katolike me politikën "katastrofike" të Kanadasë ndjekur në shkolla ndaj indigjenëve,...

‘Prirje vetëshkatërruese’, Papa thirrje të rinjve të konsumojnë më pak mish

Papa Françesku u kërkon të rinjve të hanë më pak mish në përpjekje për t'u kujdesur më mirë për mjedisin. Në një...

Papa Françesku mohon dorëheqjen: Do vizitoj Kanadanë

Papa Françesku ka hedhur poshtë lajmet se ai planifikon të japë dorëheqjen në të ardhmen e afërt, duke thënë se ai...

Papa Françesku kërkon të udhëtojë drejt Rusisë, vjen reagimi i Moskës

“Në çdo situatë ndërkombëtare, dialogu me Papën është gjithmonë i rëndësishëm për Rusinë. Papa është gjithmonë një shok i mirëpritur”. Kështu deklaroi...

Papa Françesku të rinjve: E ardhmja juaj, në rrezik nga pandemia dhe luftërat

Me rastin e Pashkës Katolike, Papa Françesku mbajti të hënën një lutje të ndjekur nga disa mijëra adoleshentë, që shënoi dhe...