papa

“Po lutem vazhdimisht për paqen”, Papa Françesku pret Zelenskin në Vatikan

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski u takua me papa Françeskun në Vatikan. Papa Françesku i ka thënë presidentit ukrainas Volodimir Zelenski se vazhdimisht...

Ndihmë fëmijëve ukrainas, Papa ndërmjetëson kthimin e të miturve të rrëmbyer në Rusi

Në rrugën e kthimit nga Hungaria, Papa Françesku, ka deklaruar se Vatikani po punon për një plan për kthimin në shtëpi...

Papa Françesku në Budapest: Mos ua mbyllni derën të huajve dhe emigrantëve

Sot në Budapest, Papa Françesku udhëhoqi një meshë të madhe në natyrë, gjatë së cilës u bëri thirrje hungarezëve që të...

“Jemi e djathta e vërtetë”, Papa: Me Berishën, drejtorët e humbjes me 1 milion vota

Kryesuesja e listës së PD për Këshillin Bashkiak në Tiranë, Enriketa Papa tha në një intervistë për Euronews Albania se në...

Papa uron Pashkët për rusët dhe ukrainasit: Zoti do t’ju ndihmojë të bëni paqe

Papa Françesku uroi sot besimtarët ortodoksë për Pashkët, duke iu drejtuar veçanërisht rusëve dhe ukrainasve, me lutjet "që Zoti t'i ndihmojë...

“Jam ende gjallë”, shakatë e Papa Françeskut teksa del nga spitali

Papa Françesku ka bërë shaka duke thënë se është “ende gjallë” teksa doli nga spitali në Romë pas një qëndrimi tre-ditor. Ai...

Vatikani: Papa del sot nga spitali, të dielën do të mbajë meshën

Drejtori i zyrës së shtypit të Vatikanit, Matteo Bruni, tha se Papa Françesku do të dalë nga spitali sot, pasi u...

Papa Françesku vazhdon në spital, kurohet për bronkitin

Papa Françesku, i cili u shtrua dje në një spital në Romë po merr antibiotikë për bronkitin infektiv. Ilaçi ka sjellë një...

Papa Françesku 10 vite në krye të Kishës Katolike

Kreu aktual i Kishës Katolike Romake, Papa Françesku, u zgjodh në këtë detyrë sot dhjetë vjet më parë, pas dorëheqjes së...

Papa dënon luftën në Ukrainë, kërkon armëpushim dhe negociata

Dy ditë para përvjetorit të parë të pushtimit rus të Kievit, Papa Françesku tha se lufta në Ukrainë është "absurde dhe...

Papa Françesku në Kongo: Diamantet tuaja janë njollosur nga “helmi i lakmisë”

Papa Françesku dënoi të martën "helmin e lakmisë" për burimet minerale që nxisin konfliktin në Republikën Demokratike të Kongos dhe tha...

“Homoseksualiteti nuk është krim”- Papa: Pjesëtarët e LGBTQI të pranohen në kisha

Papa Françesku deklaroi gjatë një interviste të dhënë për Associated Press se “të jesh homoseksual nuk është krim”. Ati i Shenjtë kritikoi...

Vjosa Osmani pritet nga Papa Françesku në Vatikan

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në audiencë private në Selinë e Shenjtë nga Papa Françesku, njoftoi zyra e saj...

Dom Mark Pashkja: Dorëheqja e Papës mesazh edhe për politikanët

Zëdhënësi i Kishës Katolike në Shqipëri, Dom Mark Pashkja tha në një intervistë për Euronews Albania se dorëheqja e  ish-Papa Benedikti XVI...

Përcillet për në banesën e fundit ish-Papa Benedikti XVI

Sot përcillet për në banesën e fundit ish-Papa Benedikti XVI i cili u nda nga jeta më 31 dhjetor. Roma është...

Funerali i Benediktit XVI do të jetë historik, çfarë ka të veçantë?

Euronews ka intervistuar Jose Manuel Vidal, një anëtar spanjoll i Vatikanit dhe drejtor i "Religion Digital", një platformë në internet që...