papa

Papa Françesku takim me Macron në Vatikan 

Papa Françesku u takua sot në Vatikan me presidentin francez Emmanuel Macron. Bëhet fjalë për takimin e tretë të Papës me Macron...

Dita e Nënë Terezës

Plot 19 vjet më parë, më 19 tetor 2003, Nënë Tereza u shpall e “lumturuar” nga Papa Gjon Pali II. Në maj...

Papa Françesku: Në emër të Zotit, jepini fund çmendurisë së luftës

Kërkoj në emër të Zotit që t’i jepet fund çmendurisë mizore të luftës, është apeli që bën Papa Françesku në librin...

Papa i bën thirrje Putinit të ndalë “spiralen e dhunës dhe vdekjes”

Papa Françesku i ka bërë thirrje presidentit rus, Vladimir Putin, që të ndalë “këtë spirale të dhunës dhe vdekjes” duke iu...

Papa Françesku nuk do të marrë pjesë në funeralin e mbretëreshës Elizabeth II 

Papa Françesku nuk do të marrë pjesë në funeralin e Mbretëreshës Elizabeth II të hënën, njoftoi Vatikani. Nga Roma kanë bërë të...

Papa mbërrin në pallatin presidencial të Kazakistanit

Papa Françesku u prit nga presidenti i Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev të martën me një ceremoni garde nderi në pallatin presidencial në...

Papa emëroi 20 kryepriftërinj, në Vatikan gjithnjë e më pak kardinalë nga Evropa

Me ceremoninë solemne të shpalljes së kardinalëve, Papa Françesku zgjeroi zyrtarisht radhët e atyre që kanë të drejtë të votojnë për...

Papa Françesku i kërkon Koresë së Veriut ta ftojë për vizitë

Papa Françesku i ka kërkuar Phenianit që ta ftojë në Korenë e Veriut, duke thënë në një intervistë televizive të premten...

Një anëtari të gardës i bie të fikët gjatë fjalimit të Papa Françeskut

Një anëtari të gardës zvicerane i ra të fikët gjatë fjalimit të Papa Françeskut të dielën në Vatikan. Pas një ndërhyrjeje të...

Papa thirrje për ndihmë urgjente për parandalimin e urisë në Somali 

Papa Françesku tha se lufta në Ukrainë ka larguar vëmendjen nga problemi i urisë në botë dhe bëri thirrje për ndihmë...

Papa takohet me një grup personash transgjinorë 

Papa Françesku u takua me grupin e katërt të transgjinorëve që kanë gjetur strehë në kishën romake, njoftoi sot gazeta e...

Papa me liderët indigjenë: Më dhembin politikat shtypëse 

Papa Françesku u tha udhëheqësve indigjenë në ditën e fundit të vizitës së tij në Kanada se ishte i lënduar që...

Papa emëron 3 murgesha në komitetin e vetingut të peshkopëve

Papa Françesku ka emëruar për herë të parë në historinë e Kishës Katolike tre gra, të cilat do të shërbejnë si...

Papa Françesku emëron 21 kardinalë të rinj

Papa Françesku njoftoi ditën e sotme se do të emërojë 21 kardinalë të rinj në gusht, duke përfshirë një italian që...

Kur mund t’i japë fund luftës Putin, Papa Françesku zbulon bisedën me Orban

Papa Françesku tha se kryeministri hungarez Victor Orban i kishte treguar kur u takuan në fund të prillit se presidenti rus...

Papa Françesku thirrje liderëve politike: Armët po zënë vendin e fjalëve

Papa Françesku bëri sërish thirrje për ndalimin e sulmeve në Ukrainë. Këtë lutje, Ati i Shenjtë e bëri nga sheshi "Shën Pjetër" në...