paqe

Escobar: Evropa e lirë dhe në paqe nuk është e plotë pa Ballkanin Perëndimor

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar deklaroi se ideja e një Evrope të lirë...

Osmani: Kosova e sheh NATO-n si garanci për siguri dhe paqe në rajon

Presidentja Vjosa Osmani deklaroi se Kosova e sheh anëtarësimin në NATO si një garanci për siguri dhe paqe në rajon. Deklaratën, Osmani...

Putin akuzon Ukrainën për bllokim të bisedimeve për paqe

Presidenti rus Vladimir Putin, akuzon Ukrainën se ka bllokuar bisedimet për paqen mes dy vendeve. Ai i ka thënë kancelarit gjerman se...

Rusia bën ofertë për paqe, i dorëzon draftin Ukrainës

Rusia i ka bërë Ukrainës një ofertë për marrëveshje, me qëllim dhënien fund të konfliktit të armatosur në një kohë kur...

Armenia dhe Azerbajxhani nisin bisedimet për paqe

Armenia dhe Azerbajxhani po përgatiten për të filluar bisedimet për paqe, pas konfliktit të vitit të kaluar në rajonin e Nagorno-Karabakh. Kryeministri...

BE thirrje Pekinit: Nëse nuk mbështesni paqen, mos u përzieni

Kina duhet të tregojë angazhimin e saj për të rivendosur paqen në botë. Kështu kanë deklaruar liderët e BE-së, teksa lufta...

Ukraina refuzon ‘planin e paqes me 15 pika’ të propozuar nga Rusia

Ukraina ka refuzuar një plan paqeje me 15 pika të propozuar nga Rusia. Kremlini i ka paraqitur Kievit gjatë negociatave një...

Putini është nominuar 2 herë për Nobel për Paqe

Vladimir Putin është aktualisht ndër emrat më të përmendur në botë për shkak të pushtimit të Ukrainës, pushtim që kjo e...

Lutje për Ukrainën në katedralen e Shën Palit në Tiranë

Një meshë u mbajt në katedralen e Shën Palit në Tiranë të dielën në mbrëmje për luftën Rusi-Ukrainë. Mesha u zhvillua pas...