. parash

“Lumë parash” të grabitura, dalin llogaritë bankare të pastrueses 

Rozeta Dobi, pastruesja që vodhi mijëra euro në shtëpinë e ish-zyrtares Alda Klosi dyshohet ka llogari bankare në vlera të mëdha...

Ndërtimi, lavatriçja e krimit? Në 3 vite u pastruan mbi 1.2 mld € në Tiranë

Paratë informale në sektorin e ndërtimit janë hedhur prej vitesh në Shqipëri, por studimet tregojnë se pas 2017-s pati një fluks...

Gjysma e transaksioneve të Bitcoin të rreme, Forbes: Hapësirë për pastrim parash

Më shumë se gjysma e volumit të tregtimit të Bitcoin janë transaksione potencialisht të rreme dhe maskim për pastrimin e parave. Në...

7 banka risk të lartë për pastrim parash, njëra transferoi paratë e politikanit

Asnjë nga bankat që operojnë në Shqipëri nuk klasifikohet me risk të ulët në fushën e pastrimit të parave. Sipas vlerësimit që...

Amnistia rrezik për pastrim parash, Dhoma Amerikane kundër nismës së qeverisë

Dhoma Amerikane e Tregtisë e sheh nismën e amnistisë fiskale si një rrezik për pastrimin e parave të pista me burim...

Gazetari zbardh skemën e dërgimit të parave të shqiptarëve në Belgjikë

Krimi më i madh i shqiptarëve në Belgjikë është pastrimi i parave, thotë gazetari Fatos Mahmutaj. Gjatë emisionit "Now", Mahmutaj shpjegoi se...

Janë pastruar para me inceneratorët, pretendon gazetarja

Për gazetaren Aleksandra Bogdani çështja e inceneratorëve është krim dhe duhet hetuar. Bogdani sugjeron se nuk duhet të merremi më me kontratat...