paris

Arrestohet një i dyshuar për përdhunimin e një turisti amerikan në qendër të Parisit

Një 23-vjeçar është arrestuar pasi dyshohet se nën efektin e alkoolit ka përdhunuar një qytetare, tha Zyra e Prokurorit të Parisit...

Katar 2022/Franca miraton plan të rreptë sigurie

Siguria është prioritet, ndaj Asambleja Kombëtare e Francës ka miratuar partneritetin mes Francës dhe Katarit për sigurinë gjatë Kupës së Botës...

2024/ Do të hapet Katedralja e Parisit pas restaurimit

Katedralja e Parisit “Notre Dame” do të hapet për vizitorët vitin që vjen. Monumenti i kulturës, ndër atraksionet më të bukura...

7 vjet pas masakrave të Parisit, vëmendja ende e lartë në Francë

Rreth 7 vjet pas sulmeve të 13 nëntorit 2015 në Paris, lufta kundër terrorizmit vazhdon ende në Francë, vend ku sulmet...

Restaurimi i Notre Dame, nis puna për pastrimin e xhamave me ngjyra

Të pistë, të nxirë e të pluhurosur. Xhamat me ngjyra të dritareve të Notre Dame, në Paris, kanë nevojë për restaurim....

8 të dënuar, vodhën veprën e Banksy në nder të viktimave të sulmit në Paris

Tetë persona janë dënuar nga gjykata e Parisit pasi vodhën një vepër të artistit Banksy në nder të atyre që humbën...

Shefi i policisë në Paris: Finalja e Ligës së Kampionëve ishte një dështim

Shefi i policisë së Parisit, Didier Lallement e ka cilësuar si një dështim, organizimin e finales së Ligës së Kampionëve midis...

Mbi 2 mijë agjentë në Paris për sigurinë e ndeshjes Francë-Danimarkë

Mbi 2 mijë pjesëtarë të policisë dhe xhandarmërisë franceze, përfshirë 650 specialistë në luftimin e kriminalitetit, do të angazhohen mbrëmjen e...

Mona Liza sulmohet nga një “grua e moshuar”

Një person, i cili ishte maskuar si një grua e moshuar me karrige me rrota, ka vandalizuar pikturën e Mona Lizës...

Ish-drejtori i muzeut në Paris nën hetim për trafik artefaktesh

Ish-drejtori i muzeut të Luvrit në Paris po hetohet nga autoritetet franceze nën dyshimin e trafikut të veprave antike. Policia dhe prokuroria...

Finalja e Champions League, me mijëra tifozë pushtojnë Parisin

Mbi 80 mijë tifozë të Liverpool dhe Real Madrid do të shohin në stadiumin e Francës finalen e Champions League e...

Hajdutët bastisin dyqanin e ‘Chanel’ dhe largohen me motorë

Një grup hajdutësh të armatosur grabitën pasditen e së enjtes një dyqan të markës së bizhuterive dhe orave të shtrenjta “Chanel”...

Franca lehtëson masat e udhëtimit për shqiptarët

Shqiptarët mund të udhëtojnë në Francë pa qenë nevoja për ndonjë arsye madhore, siç ka qenë rregulli më përpara për shkak...

Kulla Eifel zgjatet 6 metra

Të martën kulla Eifel u zgjat me 6 metra. Një antenë e re radioje u vendos në majën e monumentit të...

Yves Saint Laurent në muzetë e Parisit

Parisi dhe muzetë më prestigjiozë të qytetit po nderojnë shtëpinë e modës Yves Saint Laurent, që festoi 60-vjetorin e sfilatës së...