parlament

‘Situata është e rëndë’, presidenti Mattarella shpërndan Dhomat e Parlamentit

Presidenti i Italisë, Sergio Mattarella ka nënshkruar dekretin për shpërndarjen e Senatit të Republikës dhe Dhomës së Deputetëve, pasi dëgjoi kryetarët...

Macron drejt humbjes së shumicës në parlament

Presidenti Emmanuel Macron po shkon drejt humbjes se shumicës në parlamentin francez pas zgjedhjeve të së dielës, sipas projeksioneve të para. Ky...

Berisha: Ministra e deputetë të PS-së, kandidatë për ekstradime

Ish-Kryeministri Sali Berisha gjatë fjalës së mbajtur në seancën parlamentare ka akuzuar shumicën qeverisëse se po pengon kalimin në Kuvend të...

Nis seanca për zgjedhjen e Presidentit, opozita braktis sallën

Kuvendi i Shqipërisë ka nisur rreth orës 18:00 seancën për votimin e Presidentit të ri. Kandidati Bajram Begaj do të votohet me...

Digjet raundi i tretë për zgjedhjen e Presidentit të ri

Në Kryesinë e Kuvendit nuk është dorëzuar asnjë emër kandidatit për t’u zgjedhur President as në raundin e tretë. Në tre raundet...

Shaip Kamberi mbetet jashtë Parlamentit të Serbisë

Shaip Kamberi nuk ka mundur ta fitojë mandatin e deputetit në Parlamentin e Serbisë, raportojnë mediat në Kosovë. Kamberi thuhet se ka...

‘Presidenti’, Mediu: Opozita mos të propozojë emra pa u konsultuar brenda vetes

Kreu i Partisë Republikane, Fatmir Mediu thotë se kreut të mazhorancës i intereson që të ketë përballë një opozitë të përçarë. Ndaj,...

Zgjedhja e presidentit, Sula: Parlamenti ka legjitimitet të cunguar

Deputeti i Partisë Demokratike, Dashnor Sula thotë se parlamenti ka legjitimitet të cunguar, për shkak se deputetë të mazhorancës ndodhen në...

Bushati: Berisha na la njollën e një vendi që nuk dënon gjenocidin serb

Është turp për çdo ministër dhe deputet shqiptar që ka ngritur kartonin e kuq për të mos e njohur gjenocidin serb...

Rama reagon pas votës kundër rezolutës për gjenocidin serb

Kryeministri Edi Rama reagoi në rrjetet sociale, pas zhurmës që shkaktoi rrëzimi i rezolutës për Srebrenicën në Parlament. Përmes një postimi në...

VIDEO | Gazmend Bardhi dhe Edmond Spaho përplasen me fyrje në Kuvend

Deputeti i PD-së Gazment Bardhi dhe deputeti i PS-së Edmond Spaho, janë përplasur me fyerje dhe ofendime ne sallën e parlamentit...

Tensione në Kuvendin e Kosovës

Është tensionuar situata në seancën e sotme plenare të Kuvendit të Kosovës. Ndërsa, kryetari i Kuvendit Glauk Konjufca, së bashku me deputetët...

PS nis bisedimet me opozitën për Presidentin e ri, Rama: Të hapur për emra

Kur kanë mbetur edhe pak ditë nga zhvillimi i raundit të parë në Parlament për zgjedhjen e Presidentit të ri, mazhoranca...

Fëmijët duhet të kenë mbiemrat e të dy prindërve, gjykon Kushtetuesja italiane

Gjykata Kushtetuese e Italisë ka vendosur se fëmijët duhet të marrin që në lindje mbiemrat e të dy prindërve të tyre. Vendimi...

Ka ende mundësi për një deputet shqiptar në parlamentin serb

Komisioni Republikan Zgjedhor në Serbi ka vendosur 28 prillin si ditën e rivotimit në njësinë numër 6 në fshatin Tërnoc, të...

Parlamenti Europian pro hapjes së negociatave të Shqipërisë me BE-në

Komiteti i Punëve të Jashtme i Parlamentit Europian mbështet hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në. Komiteti votoi me 66 vota pro,...