parlamenti

‘Rusia sponsorizues i terrorizmit’, Parlamenti letonez miraton rezolutën

Ligjvënësit në Letoni e kanë cilësuar Rusinë një shtet sponsorizues i terrorizmit, duke përmendur si arsye pushtimin e rus të Ukrainës,...

Protestuesit në Shkup godasin forcat policore në hyrje të Parlamentit

Protestues të shumtë janë mbledhur para godinës së Parlamentit të Maqedonisë së Veriut, ku protestohet kundër propozimit francez për zgjidhjen e...

Parlamenti miraton ligjin për menaxhimin e Butrintit

Fondacioni shqiptaro-amerikan për Zhvillim do të marrë në menaxhim për 10 vitet e ardhshme Parkun Kombëtar të Butrintit. Ligji është miratuar këtë...

Delegacioni i PE-së në Tiranë më 23 – 26 maj

Një delegacion i përbërë nga 7 anëtarë të Parlamentit Evropian do të vizitojë Tiranën nga data 23 deri më 26 maj,...

Meta: Mbështes çeljen e negociatave me BE-në pavarësisht prapambetjes së vendit

Presidenti Ilir Meta në konference për shtyp nga ambientet e Presidencës theksoi pikat e Raportit të Parlamentit Europian për Shqipërinë, të...

Basha: Sot parlamenti voton për Reformën Zgjedhore dhe Territoriale

“Parlamenti do të kalojë sot komisionin për Reformën Zgjedhore dhe Territoriale”. Kështu deklaroi kryedemokrati Lulzim Basha pas mbledhjes së Grupit Parlamentar të...

Thirrja e BE-SHBA: Zgjatja e vetingut interes kombëtar

Dy ditë para votimit në Kuvend për zgjatjen e vetingut, delegacioni i BE dhe ambasada Amerikane u bëjnë thirrje deputetëve që...

Çfarë ndodh nëse Presidenti Meta shkarkohet?

Gjykata Kushtetuese pritet të vërtetojë ose jo fajësinë e Presidentit Ilir Meta në shkeljen e dokumentit themeltar të shtetit, Kushtetutës. Në rast...

Kushtetuesja nis shqyrtimin për shkarkimin e Metës

Në Gjykatën Kushtetuese ka nisur seanca ku do të shqyrtohet vendimi i parlamentit për shkarkimin e presidentit Ilir Meta. Presidenti nuk...

Partitë në Itali të përçara për emrin e presidentit të ri

Parlamenti i Italisë votoi për të gjashtën ditë radhazi për të zgjedhur presidentin e ri, por partitë nuk arritën të dalin...

Presidenti Meta letër Kushtetueses në prag të vendimit ‘për shkarkimin’

Presidenti Meta i ka dërguar një letër Gjykatës Kushtetuese në prag të vendimit për çështjen e shkarkimit të tij. Meta ka kërkuar...