pashket

Papa uron Pashkët për rusët dhe ukrainasit: Zoti do t’ju ndihmojë të bëni paqe

Papa Françesku uroi sot besimtarët ortodoksë për Pashkët, duke iu drejtuar veçanërisht rusëve dhe ukrainasve, me lutjet "që Zoti t'i ndihmojë...

Festë në gjendje lufte, besimtarët në Ukrainë celebrojnë Pashkën Ortodokse

Pashka është një nga festat më të mëdha në Ukrainë, që shoqërohet me shumë tradita. Një pjesë e besimtarëve do të...

Emigrantët zgjedhin Shqipërinë për të festuar Pashkët, fluks i shtuar në Kapshticë

Festa e Pashkëve ka sjellë një fluks të shtuar në hyrje të pikës kufitare të Kapshticës. Qindra emigrantë shqiptarë kanë zgjedhur...

“Varri ruhej nga 16 ushtarë”- Teologu: Krishti vdiq vullnetarisht, 6 orë në Kryq

Temë e emisionit “Goodmorning Albanians” në Euronews, këtë të premte, ishte festa e Pashkëve ortodokse dhe simbolika e kryqëzimit të Krishtit. I...

Teologu: Kujdes! Mos i shkelni me këmbë lëvozhgat e vezës së kuqe

Teologu Miron Çako ishte i ftuar këtë të premte në emisionin “Goodmorning Albanians”, në Euronews, ku foli në lidhje me festën...

Çfarë është “darka mistike”? Katekisti tregon rëndësinë e të enjtes së madhe

Katekisti Aleksandër Dimroçi shpjegoi për “Good Morning Albanians”, rëndësinë e madhe të darkës mistike. Sipas tij, kjo darkë është kaq e...

“Papa lau këmbët e të burgosurve”, Dom Mark Pashkja: Ja cili është kuptimi

Dom Mark Pashkja i ftuar në Euronews Albania tha  se  veprimi i Papës i cili lau këmbët e të burgosurve vjen...

Ambasada e SHBA-së uron besimtarët katolikë për Pashkët

Ambasada e SHBA në Tiranë ka uruar të gjithë besimtarët katolikë për Pashkët. Me anë të një postimi në rrjetet sociale ambasada...

Papa Françesku dënon mizorinë e luftës në Ukrainë

Papa Françesku dënoi mizorinë e luftës në Ukrainë të shtunën në një meshë para Pashkëve. Papa u ul në pjesën e përparme...

Besimtarët katolikë festojnë Pashkët

Besimtarët katolikë kremtojnë sot festën e Pashkëve. Besimtarët shqiptarë këtë herë, ndryshe nga dy vitet e fundit, kanë pasur mundësi që...

Besimtarja katolike nga Shkodra rrëfen simbolikën e festës së Pashkës

71-vjeçarja Angjelina Gurakuqi ashtu si çdo vit i ka lyer me ngjyrën tradicionale vezët e Pashkës. Në familjet e vjetra katolike...