pele

Fjala “Pele” hyn në fjalor, tani e tutje, do të thotë “diçka e pazakontë” 

Legjendari brazilian, Pele është një nga më të mirët, dhe sipas shumëkujt, futbollisti më i mirë në botë i të gjitha...

“Shikimi më bëri të lumtur”- Shoku i Peles rrëfen momentin kur e kishte kundërshtar

Serginho Chulapa, një ish-futbollist brazilian i cili ka luajtur për Santos, por dhe skuadra të tjera, ka folur për ndarjen nga...

“Nuk dinin ta bënin”- Infantino i përgjigjet kritikave për selfien te trupi i Peles

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, ka reaguar për herë të parë pas kritakave që shpërthyen ndaj tij, në lidhje me fotot...

Foto me trupin e pajetë të Pele, ‘plasin’ kritikat ndaj Infantinos

Figura të shquara të futbollit botëror u bënë bashkë për t’i dhënë lamtumirën e fundit legjendës braziliane të futbollit Pele. Ky i...

Propozimi i kreut të FIFA-s: Çdo vend të ketë një stadium me emrin “Pele”

Në stadiumin “Vila Belmiro” të qytetit Sao Paulo, Brazil, po mbahen homazhet në nderim të legjendës së futbollit Pele. Të pranishëm janë...

Shënimi i Peles bën që Santos të mos tërheqë nga fanella numrin 10

Edson Arantes do Nascimento, i njohur botërisht si Pelé, ndërroi jetë të enjten e kaluar në moshën 82-vjeçare, për shkak të...

‘Ishte vëllai im’, Bekenbauer për Pelenë: Futbolli humbi më të madhin në histori

Reagimet nga bota e futbollit dhe jo vetëm nuk mungojnë në nder të Pelesë, i cili humbi jetën një ditë më...

Futbolli ka humbur mbretin e tij

Pelé, i lindur si Edson Arantes do Nascimento, më 23 tetor 1940. Ndërroi jetë më 29 dhjetor në São Paulo, Brazil...

NASA i jep lamtumirën e veçantë Peles, publikon imazhin e rrallë nga hapësira

NASA ka zgjedhur një mënyrë mjaft të veçantë për t’i dhënë lamtumirën e fundit legjendës braziliane të futbollit, Pele, i cili...

Zbulohet pasuria marramendëse e Peles, miliona dollarë të lëna pas

Pelé, një nga individët më të shquar të shekullit të 20-të dhe shpesh i konsideruar si futbollisti më i madh i të gjitha...

‘Dita që nuk donim të vinte kurrë’- kreu i FIFA-s mesazh prekës për vdekjen e Peles

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, ka reaguar në lidhje me ndarjen nga jeta të legjendës braziliane të futbollit Pele. Përmes një mesazhi...

Tre ditë zie kombëtare në Brazil për Pelen, detajet nga homazhet dhe funerali

Injëjti stadium që pa Pelen të dominonte rivalët dhe të shënonte golat e jashtëzakonshëm, tani do të shërbejë si vendi ku publiku do të...

“U prehsh në paqe”, reagimi i Messit për ndarjen nga jeta të Pele

Lionel Mesi ka reaguar për ndarjen nga jeta të “Mbretit të futbollit”, Pele. 7 herë fituesi i Topit të Artë, ka...

“E transformoi futbollin në art”, Neymar: Pele u dha zë të varfërve

Ylli brazilian, Neymar, i është bashkuar reagimeve  pas lajmit për vdekjen e “Mbretit Pele”. Në një postim që ka bërë në rrjetet...

Berisha: Pele mbyllë sytë, për të jetuar përjetë në kujtesën e botës

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka ka reaguar për ndarjen nga jeta të ‘mbretit’ të futbollit, Pele. ‘Legjenda e futbollit brazilian...

Ronaldo për vdekjen e Pele: Ishe frymëzim për mln njerëz, nuk do harrohesh kurrë

Legjenda e futbollit Pele ka ndërruar jetë sot në moshën 82 vjeçare pas një sëmundje të rëndë. Në lidhje me vdekjen e...