pensione

Vijojnë protestat në Francë për ligjin e reformës së pensioneve 

Franca u përball me një raund të ri protestash dhe grevash në të gjithë vendin sot, pas një takimi të dështuar...

Kushtetutshmëria e reformës së pensioneve në Francë, merret vendimi më 14 prill

Këshilli Kushtetues i Francës do të marrë një vendim për kushtetutshmërinë e reformës së sistemit të pensioneve të premten, më 14...

Protestat ‘djegin’ Francën, kundërshtohet rritja e moshës së daljes në pension

Presidenti francez, Emmanuel Macron dënoi dhunën që shpërtheu në demonstratat e së enjtes dhe tha se nuk do të dorëzohet. Por ai...

Macron nuk tërhiqet: Reforma e pensioneve është domosdoshmëri

Me tone sfiduese, presidenti francez Emmanuel Macron ka mbrojtur vendimin e tij për të rritur moshën e pensionit, pavarësisht protestave që...

Franca “digjet” nga protestat, qytetarët kundër rritjes së moshës së pensioneve

Në Paris dhe qytete të tjera të Francës, protestat për rritjen e moshës së pensioneve po bëhen më agresive. Kalimi i...

A do të rriten pensionet këtë vit? Analiza e ekspertit të ekonomisë

Eksperti i ekonomisë, Fatos Çoçoli thotë se pritet që të kemi një rritje të pensioneve, duke iu referuar edhe deklaratës së...

Macron nuk tërhiqet nga reformat në pensione pavarësisht protestave në Francë

Presidenti francez, Emmanuel Macron do të vazhdojë me planet e tij për reformën në pensione, pavarësisht protestave masive që kanë zgjatur...

Drejtori i Sigurimeve Shoqërore: Ja sa pension merr nëna ime

Drejtori i Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado tregoi për “Barometri” në Euronews Albania sa lekë merr e ëma. “Nëna ime e ka pensionin...

Shpërblimi i fundvitit, pensionistët: 5 mijë lekë nuk të dalin për ilaçe

Lajmi për dhënien e shpërblimit për pensionistët krijoi radhë të gjata në sportele, por vetë pensionistët shprehen se aq para nuk...

Të rriten me 25% rrogat dhe pensionet, thotë Sali Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha deklaroi se deputetët e kësaj force politike, kanë përgatitur 23 amendamente për buxhetin e vitit...

36 mijë pensione private, rritet numri i punonjësve me kontribute vullnetare

Janë 36 mijë punonjës në Shqipëri që derdhin kontribute shtesë për të marrë pensione të larta në të ardhmen. Shifrat tregojnë...

Pensionistët grekë në protestë

Qendra e kryeqytetit grek, Athina, është bllokuar për disa orë mëngjesin e së mërkurës pas një proteste të qindra pensionistëve të...

Nga 1 tetori, paga minimale 34 mijë lekë, rriten edhe pensionet

Këshilli i Ministrave ka miratuar këtë të mërkurë vendimin për rritjen e pagës minimale në 34 mijë lekë dhe rritjen e...

Pensionet me Shqipërinë, Zvicra gati të miratojë marrëveshjen

Qeveria zvicerane sapo ka çuar në parlament për miratim Marrëveshjen për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës. Kështu bëri me dije kryeministri...

Njihen pensionet me Italinë, përfitimet nga viti 2023

Shqipëria dhe Italia kanë përfunduar negocimin teknik të marrëveshjes për pensionet. Rreth 500 mijë shqiptarë që punojnë në Itali do të përfitojnë,...

Njohja e pensioneve me Italinë, Balla: Pritet firma e dy ministrave italianë

Presidenti i Shoqatës “Diaspora 91-19”, Esat Balla thotë se shqiptarët duhet të jenë të kënaqur nga arritja e marrëveshjes me Italinë...