pensione

Nga 1 tetori, paga minimale 34 mijë lekë, rriten edhe pensionet

Këshilli i Ministrave ka miratuar këtë të mërkurë vendimin për rritjen e pagës minimale në 34 mijë lekë dhe rritjen e...

Pensionet me Shqipërinë, Zvicra gati të miratojë marrëveshjen

Qeveria zvicerane sapo ka çuar në parlament për miratim Marrëveshjen për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës. Kështu bëri me dije kryeministri...

Njihen pensionet me Italinë, përfitimet nga viti 2023

Shqipëria dhe Italia kanë përfunduar negocimin teknik të marrëveshjes për pensionet. Rreth 500 mijë shqiptarë që punojnë në Itali do të përfitojnë,...

Njohja e pensioneve me Italinë, Balla: Pritet firma e dy ministrave italianë

Presidenti i Shoqatës “Diaspora 91-19”, Esat Balla thotë se shqiptarët duhet të jenë të kënaqur nga arritja e marrëveshjes me Italinë...

Malaj: S’ka marrëveshje me Greqinë për pensionet pa hyrë Shqipëria në BE

Specialisti për çështjet e emigracionit në Greqi, Fatos Malaj e sheh si të vështirë mundësinë për arritjen e një marrëveshjeje mes...

Rama: Shqipëria dhe Italia arrijnë marrëveshjen për njohjen e pensioneve

Shqipëria dhe Italia sapo kanë përfunduar negocimin teknik të marrëveshjes për pensionet. Lajmi u bë me dije nga kryeministri Edi Rama përmes...

Ambasadori italian: Synojmë nënshkrimin e marrëveshjes për pensionet këtë vit

Ambasadori italian Fabrizio Bucci deklaroi se ka nisur të trajtohet çështja e pensioneve. Shqiptarët që jetojnë në Itali prej shumë vitesh nuk...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve...

Mbyllja e sporteleve komplikon procedurat për pensionistët, pretendon eksperti

Agron Haxhimali, ekspert i qeverisjes vendore ngriti shqetësimin për mbylljen e sporteleve në “Mirëmëngjes” në Euronews Albania. Ai u shpreh se 600...

Kanadaja ratifikon marrëveshjen e njohjes së pensioneve për shqiptarët

Parlamenti i Kanadasë ka ratifikuar marrëveshjen e ndërsjellët me Shqipërinë për sigurinë sociale duke u dhënë të drejtën qytetarëve të dy...