piktor

Il Libero: Edi Rama, artisti i famshëm që punon si kryeministër

Vizita e fundit e kryeministres Giorgia Meloni në Shqipëri, e cila nxori në pah edhe detin me plazhet e bukura të...

Pasioni i 72-vjeçarit | Dikur skulptor, sot bën portrete në sheshin e Durrësit

Ky është Jonuz Selimi, dikur skulptor. Ulur në një stol, që duket sikur mezi e mban, ai prej 13 vitesh tashmë...

Piktori me aftësi të kufizuara bën ëndrrën realitet, çel ekspozitën me piktura

I rritur në Drashovicë, në një familje me 9 anëtarë, Fejzi Rushitaj ëndërronte të bëhej piktor. Pamundësia ekonomike, nuk e lejoi...

Ndahet nga jeta piktori Sali Shijaku

Piktori Sali Shijaku është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare. Lajmin e ka bërë me dije djali i tij Orges Shijaku përmes...

Në telajon e një shoferi, hapet në Vlorë ekspozita e 80-vjeçarit

Rahmi Dervishaj është 80 vjeç. Gjithë jetën ka qenë shofer por një nga rrugëtimet më të apasionuara ka qenë piktura. Ai nuk...

Vizatimi i rrallë i Mikelanxhelos mund të shitet 33 milionë € në ankand

Një vizatim i Mikelanxhelos, i zbuluar në vitin 2019 do të dalë në ankand me çmimin që mund të arrijë deri...

Kush është artisti shqiptar që tërhoqi vëmendjen e Cristiano Ronaldos

Agron Hoti është artisti shqiptar që tërhoqi vëmendjen e Cristiano Ronaldos. Ai i shiti pikturën e tij futbollistit. Dy vite më parë,...

Piktori Buron Kaceli ekspozon veprat në Vlorë

Dhjetëra portrete dhe peizazhe të sjella me mjeshtri kanë tërhequr artdashësit vlonjatë në ekspozitën e hapur nga Mjeshtri i Madh, Buron Kaceli. Të...