pllaka

Po shkatërrohet pllaka “Dardanus”? Arkeologët shqiptarë përplasen me ata maqedonas

Një gurë varri në të cilën shkruante emri “Dardanus”, njëri prej fëmijëve të Epikratit, po trazon ndjenjat e shqiptarëve të Maqedonisë...

Pllakat e gramafonit shiten më shumë sesa CD-të për herë të parë në dekada

Pllakat e gramafonit janë shitur më tepër se disqet kompakte (CD) në Shtetet e Bashkuara, për herë të parë prej vitit...

Çatitë me pllaka guri, rikthehen elementët karakteristikë në shtëpitë gjirokastrite

Çatitë karakteristike me pllaka guri janë ndër elementët simbolikë të qytetit të Gjirokastrës. Së fundi vihet re një rritje e interesimit,...

​Një i vdekur nga tornadoja në Holandë

Një tornado goditi qytetin bregdetar holandez Zierikzee, në jugperëndim të vendit, duke vrarë një person dhe duke plagosur dhjetë të tjerë. “Për...

Gjykata i hap rrugën ekstradimit në Spanjë të biznesmenit Janina

Gjykata e Tiranës i ka hapur rrugën esktradimit në Spanjë të biznesmenit të hidrosanitareve, Nikolin Janina. Biznesmeni do të qëndrojë 40 ditë...