polonia

Shqipëria e pa fat, asnjë pikë në ndeshjen e parë të kualifikuesve EURO 2024

Kombëtarja shqiptare nuk ia doli të merrte një rezultat pozitiv përballë Polonisë në ndeshjen hapëse të kualifikueseve të EURO 2024. Në ndeshjen e...

Polonia ndalon një burrë që ka “spiunuar” për Rusinë

Polonia ka ndaluar një shtetas të huaj me akuzën se ka spiunuar për Rusinë, bënë me dije këtë të hënë prokurorët. Ky...

Polonia do të dërgojë tanke shtesë në Ukrainë

Polonia do të dërgojë edhe 10 tanke të prodhimit gjerman Leopoard 2, në Ukrainë gjatë kësaj jave, njoftoi ministri polak i...

Polonia do dërgojë 60 tanke të modernizuara në Ukrainë

Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki, ka thënë se Polonia do të dërgojë dhjetëra tanke në Ukrainë këtë vit. Në një intervistë për televizionin...

Argjentina mund Poloninë, kualifikohet si e para në grupin C

Argjentina ka mposhtur me rezultatin 2-0 Poloninë në ndeshjen e fundit të Grupit C në Botërorin "Katar 2022", teksa kualifikohet si...

VIDEO | Messi humbet penalltinë në ndeshjen ndaj Polonisë

Lionel Messi nuk ka arritur që t'i japë avantazhin Argjentinës në ndeshjen ndaj Polonisë. 35-vjeçari humbi penalltinë, të cilën e fitoi vetë...

Meksika barazon me Poloninë, Lewandowski humbet penalltinë

Ka përfunduar ndeshja mes Meksikës dhe Polonisë, ku të dy kombëtaret kanë ndarë pikët e barabarta. Pas plot 90’ minutave dhe shtatë...

6 vendet europiane më të lira për të jetuar, ndër to Shqipëria

Dëshironi të përfitoni nga kostoja relativisht e ulët e jetesës në këmbim të një jete të mrekullueshme në vendet evropiane shumë...

Polonia po ndërton një mur në kufirin me Kaliningradin

Ministri polak i Mbrojtjes, Mariusz Blaszczak lëshoi ​​një urdhër për ndërtimin e një pengese të përkohshme përgjatë kufirit me enklavën territoriale...

Polonia s’heq dorë nga dëmshpërblimet e luftës: Gjermania dikur si Rusia sot

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki, në një intervistë për të përditshmen gjermane "Bild", përsëriti kërkesën e Varshavës për dëmshpërblime të luftës nga...

Shtetet baltike dhe Polonia bllokojnë kalimin e rusëve drejt vendeve të BE-së

Autoritetet në Estoni, Lituani dhe Letoni kanë nisur të hënën zbatimin e vendimit që u ndalon shtetasve rusë dhe bjellorusë aksesin...

Polonia i kërkon Gjermanisë 1,3 trilionë euro dëmshpërblim për dëmet e luftës

Qeveria e Polonisë tha se do t’i kërkonte Gjermanisë një dëmshpërblim prej 1,3 trilionë euro për shkak të humbjeve të Luftës...

Efektet e embargos ndaj naftës ruse

Liderët e BE-së ranë më në fund dakord për embargon ndaj naftës ruse. Kompromisi i arritur përfshin heqjen graduale të naftës...

Polonia do ndihmojë Suedinë e Finlandën në rast sulmi para anëtarësimit në NATO

Polonia do t’i dalë në ndihmë Suedisë dhe Finlandës, nëse ato sulmohen përpara se të anëtarësohen në NATO, tha të enjten...

‘Instrument shantazhi’, BE reagon për bllokimin e gazit rus

Vendimi i Rusisë për të ndaluar dërgimin e gazit për disa shtete në Evropë është "një instrument shantazhi", shprehet shefja e...

4,5 milionë refugjatë të larguar nga Ukraina, sipas OKB-së

4,5 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që prej fillimit të luftës, sipas OKB-së. Komisioneri i Lartë i OKB-së për refugjatët njoftoi...