polonia

Polonia s’heq dorë nga dëmshpërblimet e luftës: Gjermania dikur si Rusia sot

Kryeministri polak Mateusz Morawiecki, në një intervistë për të përditshmen gjermane "Bild", përsëriti kërkesën e Varshavës për dëmshpërblime të luftës nga...

Shtetet baltike dhe Polonia bllokojnë kalimin e rusëve drejt vendeve të BE-së

Autoritetet në Estoni, Lituani dhe Letoni kanë nisur të hënën zbatimin e vendimit që u ndalon shtetasve rusë dhe bjellorusë aksesin...

Polonia i kërkon Gjermanisë 1,3 trilionë euro dëmshpërblim për dëmet e luftës

Qeveria e Polonisë tha se do t’i kërkonte Gjermanisë një dëmshpërblim prej 1,3 trilionë euro për shkak të humbjeve të Luftës...

Efektet e embargos ndaj naftës ruse

Liderët e BE-së ranë më në fund dakord për embargon ndaj naftës ruse. Kompromisi i arritur përfshin heqjen graduale të naftës...

Polonia do ndihmojë Suedinë e Finlandën në rast sulmi para anëtarësimit në NATO

Polonia do t’i dalë në ndihmë Suedisë dhe Finlandës, nëse ato sulmohen përpara se të anëtarësohen në NATO, tha të enjten...

‘Instrument shantazhi’, BE reagon për bllokimin e gazit rus

Vendimi i Rusisë për të ndaluar dërgimin e gazit për disa shtete në Evropë është "një instrument shantazhi", shprehet shefja e...

4,5 milionë refugjatë të larguar nga Ukraina, sipas OKB-së

4,5 milionë njerëz janë larguar nga Ukraina që prej fillimit të luftës, sipas OKB-së. Komisioneri i Lartë i OKB-së për refugjatët njoftoi...

Pse gënjejmë më 1 prill?

1 prilli është dita ku njerëzit gënjejnë njëri-tjetrin, bëjnë shaka, mashtrime e rrengje me përmbajtje humori. Ndërsa këto mund të bëhen në...

Biden kërcënon Putinin: Mos guxo të shkelësh një centimetër territor të NATO-s

Presidenti amerikan Joe Biden e ka përmbyllur vizitën e tij treditore në Europë me një fjalim drejtuar ‘botës së lirë’ nga...

Biden takohet për herë të parë me zyrtarë të lartë të Ukrainës

Presidenti amerikan Joe Biden është takuar të shtunën në Varshavë me dy ministra të Ukrainës, atë të jashtëm dhe të mbrojtjes,...

Biden viziton sot refugjatët ukrainas në kufirin me Poloninë

Presidenti amerikan Joe Biden do të udhëtojë të premten drejt Polonisë për të parë nga pranë situatën me refugjatët ukrainas. Avioni presidencial...

Ministri rus: Forcat paqeruajtëse në Ukrainë do shkaktojnë përballje NATO-Rusi

Ideja e Polonisë për të dërguar forca paqeruajtëse në Ukrainë mund të shkaktojë një përplasje të mundshme mes Rusisë dhe NATO-s. Ishte...

Polonia anulon ndeshjen me Rusinë

Polonia nuk do të luajë eleminatoret e Kupës së Botës 2022 me Rusinë në Moskë më 24 mars për shkak të...

Ukrainasit e larguar nga lufta mirëpriten me ushqime në kufirin e Polonisë

Familje të tëra ukrainase, shumë prej tyre me fëmijë, kanë shkuar drejt Polonisë dhe Bashkimit Europian për t’iu larguar luftës. Ata janë...

Gjykata Evropiane ndëshkon Poloninë dhe Hungarinë

Gjykata Evropiane e Drejtësisë i hapi rrugë të mërkurën BE-së që të shkurtojë miliarda euro fonde për Poloninë dhe Hungarinë, ku...