popullsi

Censi në shtator | 8000 individë do kryejnë regjistrimin e popullsisë dhe banesave

Pas 3 viteve nga afati i përcaktuar, regjistrimi i popullsisë dhe banesave ka një datë. CENSI do të nisë në 18...

Popullsia rritet me 1,047 persona, INSTAT: Më shume lindje sesa vdekje në 3 muaj

Popullsia e Shqipërisë është rritur me 1,047 persona në 3-muajt e fundit të 2022, kjo për shkak se numri i lindjeve...

Të rinjtë do të përbëjnë vetëm 15% të popullsisë së BE-së deri në vitin 2050

Të rinjtë pritet të përbëjnë 14.9 për qind të popullsisë së BE-së deri në vitin 2050, sipas një parashikimi nga Eurostat. Sipas...

Regjistrimi i popullsisë në Serbi, Berisha: Vuçiç, projekt për dëbimin e shqiptarëve

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha u ka bërë thirrje shqiptarëve në Serbi, që të marrin pjesë në procesin e regjistrimit...

Nis regjistrimi në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc, Basha thirrje qytetarëve

Ish-kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha u bëri thirrje qytetarëve në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc që të regjistrojnë veten dhe familjarët. Sipas...

Regjistrimi i popullsisë në Serbi, Saliu: Procesi do kryhet në çdo shtëpi

Sipërmarrësi dhe aktivisti në Medvegjë, Muharrem Saliu, thotë se regjistruesit në procesin e regjistrimit të popullsisë në Serbi, do të jenë...

Nesër nis regjistrimi i popullsisë në Serbi, thirrje shqiptarëve të marrin pjesë

Nga fillimi i muajit të ardhshëm, në Serbi nis regjistrimi i popullsisë, ekonomive familjare dhe banesave. Shqiptarëve të Luginës së Preshevës, përfshirë...

19.4% e popullsisë të varfër, Shqipëria me nivelin më të lartë në rajon

Sipas Bankës Botërore Shqipëria është vendi me nivelin më të lartë të varfërisë në rajon, i pasuar nga Kosova me 17.6%...

Tkurret popullsia, në 8 qarqe zvogëlohet numri i banorëve

Gratë në Shqipëri po lindin gjithmonë e më pak fëmijë. Kjo sjellje po e çon shtesën natyrore në nivelet më të...

Shqiptarët e Luginës marrin pjesë në regjistrimin e popullsisë në Serbi

  Pjesëtarët e pakicës kombëtare shqiptare nga komunat e Bujanocit, Preshevës dhe Medvegjës do të marrin pjesë në regjistrimin e ardhshëm të...

Vendi që pritet të mbipopullohet në vitin 2023

India pritet të bëhet vendi më i populluar në botë vitin e ardhshëm, me 1.4 miliardë banorë, duke kaluar Kinën, sipas...

Tkurrja e popullsisë paraqitur në grafika

Popullsia e Shqipërisë më 1 janar 2022 rezulton 2 793 592 banorë. Sipas INSTAT shifra ka pësuar një rënie 1.3 për qind krahasuar...

Tkurrja e popullsisë në rritje, eksperti rendit arsyet

Drejtues i qendrës së studimeve ekonomike dhe sociale Ilir Gëdeshi deklaroi se tkurrja e popullsisë ka ardhur prej disa faktorëve që...

Mbi 500 civilë ukrainas kanë humbur jetën në luftë, thotë zyrtari në Karkiv

Kreu i rajonit të Karkivit në Ukrainën lindore, Oleg Synegubov tha se të paktën 503 civilë ukrainas kanë vdekur në këtë...