presidente

Presidentja hungareze: Mbështesim Shqipërinë në procesin e integrimit në BE

Presidentja hungareze Katalin Novak është e pranishme në një vizitë zyrtare në Shqipëri. Sipas protokollit ajo mbajti fjalën e saj në Kuvend,...

SHBA/ Gruaja e shqiptaro-amerikanit shpall kandidaturën për presidente

Nikki Haley, ish-guvernatorja e Karolinës së Jugut dhe ambasadore në OKB, ka shpallur zyrtarisht këtë të martë kandidimin për zgjedhjet presidenciale...

Krifca tregon se si u zgjodh presidente e CIHEAM dhe çfarë përfiton Shqipëria

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krica ka folur në lidhje me zgjedhjen e saj, si presidente e CIHEAM (Instituti...

Ministrja Frida Krifca zgjidhet Presidente e Bordit Drejtues të CIHEAM

Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krica është zgjedhur Presidente e Bordit Drejtues të CIHEAM (Qendra Ndërkombëtare për Studime të...

Cilat janë gratë presidente që udhëheqin shtetet evropiane?

7 shtete të Evropës kanë presidente gra. Më poshtë gjeni një listë të tyre: Greqi: Katerina Sakellaropoulou Hungari: Katalin Novak Kosovë: Vjosa Osmani Sllovaki: Zuzana Caputova Moldavi:...

Dy presidentë të Shqipërisë u shantazhuan me dosjet, thotë gazetari

Gazetari Nebil Çika tha në një intervistë për Euronews Albania se dy presidentë të republikës u shantazhuan me dosjet. Sipas tij...

Lea Ypi: S’ka nevojë të jesh politikan karriere për të qenë në politikë

Mendimtarja shqiptare Lea Ypi u rendit ndër 10 mendimtarët kryesorë në rang global nga një klasifikim i revistë mujore britanike “Prospect”. Në...

A do e votonte Majlinda Bregun për presidente? Përgjigjet Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha e ka cilësuar si një farsë procesin për zgjedhjen e Presidentit të Republikës. Në një deklaratë...

​Osmani kërkon përkrahjen e Malit të Zi për anëtarësimin e Kosovës në KiE

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani kërkoi mbështetjen e Malit të Zi për anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës, si dhe...

Rama mohon zërat se shefja e kabinetit është kandidate për presidente

Kryeministri Edi Rama ka hedhur poshtë zërat se Shefja e Kabinetit të Kryeministrisë, Vali Bizhga është kandidate për postin e presidentes. Gjatë...

4 presidentë në Kiev, premtojnë mbështetje për Ukrainën

Presidentët e Polonisë, Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë janë bërë liderët më të fundit botërorë që kanë zhvilluar bisedime me presidentin Volodimir...

Katalin Novák presidentja e parë grua e Hungarisë

Katalin Novák është zgjedhur presidentja e parë grua e Hungarisë. Ajo mori 137 vota nga deputetët të enjten, përpara rivalit të saj...