presidenti ilir meta

Këshilli i Sigurisë Kombëtare diskuton Ukrainën

Tensionet mes Rusisë dhe Ukrainës kanë bërë që presidenti Ilir Meta të thërrasë Këshillin e Sigurisë Kombëtare. Shqipëria ka shprehur mbështetjen e sovranitetit...

A do ta lirojë zyrën nëse shkarkohet? Meta i përgjigjet Euronews Albania

Presidenti, Ilir Meta i pyetur nga Euronews Albania nëse do ta lirojë zyrën në rast se Gjykata Kushtetuese vendos për shkarkimin...

Shkarkimi i Metës do ishte precedent i rrezikshëm, thotë konstitucionalisti

Për konstitucionalistin, Çlirim Gjata, Gjykata Kushtetuese do të vendosë një precedent të rrezikshëm nëse legjitimon shkarkimin e Presidentit nga Kuvendi. Sipas tij,...

Meta thotë se do garojë në zgjedhjet lokale

Presidenti Ilir Meta la të kuptohej se do të jetë pjesë e jetës aktive politike sapo të mbarojë mandati i tij...

Meta: Sa ka bërë gruaja ime për Lulzim Bashën, s’ka bërë gruaja e tij

Presidenti Ilir Meta nuk i kurseu kritikat ndaj kreut të PD, Lulzim Basha në emisioni Now teksa i kujtoi këtij të...

Meta: Reforma në drejtësi u votua me 140 vota vetëm prej meje, as prej SHBA, as prej BE

Presidenti Ilir Meta tha se reforma në drejtësi u votua me 140 vota në 2016 vetëm në sajë të kontributit të...

Meta kërkon hetim për anëtaren e Gjykatës Kushtetuese

Presidenti Ilir Meta kërkon hetimin për anëtaren e Gjykatës Kushtetuese, Fiona Papajorgji. Meta e akuzon Papajorgjin se ka konsumuar shkelje të rënda...