prinder

Gjinekologu: Prindër të paaftë në Shqipëri, kanë vetëm aftësi për të “pjellë”

Një 23-vjeçar nga Mallakastra është arrestuar pak ditë më parë pasi dyshohet se ka lënë shtatzënë një 12-vjeçare nga Përmeti. Ngjarja ka ndodhur...

“Ma ki parasysh fëmijën”, Sina: Prindërit ndërhyjnë te administratori për maturantët

Ekspertja e arsimit Irida Sina tha në një intervistë për “Goodmorning Albanians” në Euronews Albania se prindërit ndërhyjnë te administratori për...

A ka një limit moshe tek burrat për t’u bërë prindër?

Al Pacino do të bëhet baba për herë të katërt, vetëm disa javë pasi shoku i tij Robert De Niro, 79...

“5 vjeç është fëmija më i madh me 3 prindër”- Mjeku Haxhia tregon rastin në Meksikë

Në Britaninë e Madhe ka lindur foshnja e parë e krijuar nga tre prindër gjenetikë. Mjekët krijuan një fëmijë me tre prindër...

Debati për foshnjën me 3 ADN, mjeku: Shmang sëmundjet e trashëgueshme

Në Britaninë e Madhe ka lindur foshnja e parë e krijuar nga tre prindër gjenetikë. Mjekët krijuan një fëmijë me tre prindër...

Lind foshnja e parë me “3 prindër”

Shkenca ka evoluar dhe tashmë nuk është çudi që një fëmijë të ketë më shumë sesa 2 prindër. Ka lindur në Britaninë e...

Raporti i Bankës Botërore: Largimi i prindërve, pasoja tek fëmijët

Fëmijët në Shqipëri, shfaqin probleme me sjelljen dhe kjo vjen për shkak të emigrimit të prindërve. Një raport i fundit të...

Përse shqiptarët bëjnë më pak fëmijë?

Rënia e numrit të lindjeve në tre mujorin e tretë të 2022, me 19.6%, nxori edhe njëherë në pah, ndryshimin e...

‘Hante lodrat e tij’, historia e dhimbshme e 6-vjeçarit ukrainas me prindër të vrarë

Kur forcat ruse pushtuan vendin e tyre në fund të shkurtit, Vladimir Bespalov dhe Maria Bespalaya kishin frikë se ëndrra e...

Prindërit vijnë të alarmuar për fëmijët pasi lexojnë në Google, thotë pediatrja

Mjekja pediatre, Valbona Shahinaj thotë se një pjesë e prindërve lexojnë informacione në Google në lidhje me medikamentet që duhet të...

‘Mezi pres ta kem në shtëpi’, historia e çiftit që do bëhen prindër pas 21 vjetësh

Ata u martuan rreth 21 vite më parë dhe që nga ajo ditë vetëm është shtuar dashuria për njeri-tjetrin. Por në shtëpinë e tyre...

Sociologia: Prindërit i mësojnë vetë fëmijët si të kërkojnë azil

Sociologia Eris Dhamo sqaroi për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se një refugjat forcohet të largohet nga vendi i vet, emigranti zgjedh...

20 foshnje po rritën pa prindërit në Ukrainë

Ata duhet të kishin lindur në të ngrohtë, por aktualisht ndodhen mes bombave. Prindërit e tyre, kryesisht të huaj, pritën gjatë...

Shqetësim për prindërit shkolla e pa rindërtuar Musine Kokalari

Rreth 600 nxënës të shkollës 9-vjeçare Musine Kokalari zhvillojnë mësim me turne deri në 8 të mbrëmjes, në shkollën Betim Muco. Shkolla...