prodhim

Kim Jong Un i kërkon Koresë së Veriut rritje drastike të prodhimit të raketave

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un, ka kërkuar “rritje drastike” të prodhimit të raketave gjatë vizitave të tij në...

Fermeri: Me vajin e ullirit e konkurrojmë edhe Greqinë

Fermeri Alban Çakalli tha në një intervistë për Euronews Albania se me vajin e ullirit që prodhon Shqipëria e konkurron edhe...

BE: Prodhimi i frutave të verës në vitin 2022 ra me 6.3%

Prodhimi i frutave të verës – pjepër, shalqi, luleshtrydhe, pjeshkë dhe nektarinë – në BE ra me 6.3 për qind në...

Qershitë “justifikojnë” çmimin, fermerët: Pemët s’prodhojnë, mungon 50%

Fruti i qershisë ka pak kohë që ka dalë në treg. Ashtu si çdo vit, ky frut tregtohet fillimisht me çmim...

U fshehën në çatinë e ‘fermës së kanabisit’, gjykata britanike dënon 3 shqiptarët

Policia britanike ka arrestuar 3 shqiptarë për trafikim lëndësh narkotike pasi zbuloi më 2 dhjetor një fermë “të sofistikuar” kanabisi në...

Eksperti: Aktualisht Shqipëria e prodhon vetë 100 % energjinë elektrike

Eksperti i energjisë, Azmer Duleviç tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se aktualisht Shqipëria e prodhon...

Nokia po ndryshon logon e saj të famshme dhe nuk planifikon më të prodhojë celularë 

Për herë të parë në pothuajse 60 vjet, ish-gjigandi i telefonisë celulare Nokia po ndryshon logon e saj të famshme. Një javë...

Prodhuesit e automjeteve apel Komisionit Evropian: Duhen politika më ambicioze

Kompanitë evropiane të automjeteve po u kërkojnë liderëve të BE-së përgatitjen e një plani politik të strukturuar dhe ambicioz, për të...

Volkswagen thotë se prodhimi i automjeteve elektrike do të vazhdojnë në Spanjë

Grupi Volkswagen ka konfirmuar se një projekt prej 10 miliardë eurosh për të prodhuar makina elektrike dhe bateri në Spanjë do...

Balla sulmon Berishën dhe Metën: S’jua kemi parë hajrin as veç e veç

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ishte në një takim me mallakastriotët të cilëve u premtoi që nuk...

Erion Braçe: Nëse do mbështeteshim te prodhimi vendas, nuk do rriteshin çmimet

Deputeti i Partisë Socialiste, Erion Braçe thotë se se nëse do ishim mbështetur në prodhimin vendas, çmimet e produkteve nuk do...

Frika nga lija e majmunit, kompania gjermano-daneze rrit prodhimin e vaksinës

Prodhuesi i vetëm në botë i vaksinës kundër lisë së majmunit, kompania gjermano-daneze “Bavarian-Nordic” po intensifikon prodhimin e saj për të...

Çmimet e lëndëve të para të ndërtimit u rritën deri në 40%

Çmimet e lëndëve të para të ndërtimit janë rritur me 20 deri në 40% që pas përfundimit të pandemisë dhe nisjes...

Sipërmarrësja shqiptare prodhon autoambulanca për vatrat e luftës në Ukrainë

Arjeta Puca është një inxhiniere kompjuterike dhe aktualisht po prodhon autoambulancat që shkojnë në Ukrainë. 35-vjeçarja nga Dibra është kontaktruar nga Kombet...

Serbia, vendi i parë në Ballkan që prodhon makinat elektrike

Procesi ka nisur në fabrikën e kompanisë ‘FIAT’ dhe modelet priten të dalin në shitje nga gjysma e vitit të ardhshëm. “Ky...

Bejtja: Gazi natyror i lëngshëm, burim i ri alternativ për prodhim energjie

Shqipëria synon të kthehet në një pikë shpërndarjeje për gjithë rajonin për gazin e lëngshëm, duke bërë që në pak vite...