propozimi francez

Shtatë pikat e propozimit francez

Pas protestave dhe tri ditë debat në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, deputetët miratuan të shtunën, më 16 korrik, propozimin francez...

‘Urime RMV’, presidentja e KE-së: Votimi i propozimit i hap rrugën negociatave

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula Von der Leyen ka uruar Maqedoninë e Veriut për votimin e propozimit francez. Në një postim në...

Video | Kuvendi i RMV-së miraton propozimin francez

Deputetet e Maqedonisë së Veriut miratuan të shtunën në parlament propozimin francez për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian. Propozimi mori 68...

Seanca e Kuvendit për propozimin francez vazhdon sot në RMV

Këtë të shtunë, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut do të vazhdojë diskutimin për dokumentin e njohur si “propozimi francez”, për zgjidhjen...

Propozimi francez më i miri, thotë kreu i BDI

Arbër Ademi, kreu i grupit të Bashkimit Demokratik për Integrim tha në një intervistë për Euronews Albania se propozimi francez për...

Propozimi francez, Kovaçevski-deputetëve: Veproni si përfaqësues të popullit

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski u është drejtuar me një apel deputetëve të Parlamentit që votojnë sot propozimin francez...

RMV-ja voton sot propozimin francez, protestuesit në çadra para Kuvendit

Parlamenti në Maqedoninë e Veriut voton sot propozimin francez per hapjen e negociatave. Deputetëve do t'u drejtohet me nje mesazh edhe...

Çfarë përmban propozimi francez që synon të zgjidhë ngërçin Bullgari-RMV

Propozimi francez synon të tejkalojë dallimet mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut për çështjen e gjuhës dhe identitetit maqedonas, si dhe...

Scholz: Edhe nëse RMV pranon propozimin francez, hyrja në BE s’do jetë e lehtë

Kancelari gjerman, Olaf Scholz i është drejtuar Maqedonisë së Veriut me një fjalim, ku tha se vendi tashmë ndodhet pranë një...

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut mblidhet të hënën për propozimin francez

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut pritet të hapë të hënën dosjen e të ashtuquajturit propozimi francez, për heqjen e vetos së Bullgarisë...

Opozita në RMV paralajmëron vijimin e protestave kundër propozimit francez

Nënkryetari i partisë opozitare maqedonase VMRO-DPMNE, Aleksandar Nikoloski paralajmëroi se protestat kundër propozimit francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë do...

Propozimi francez, Bechev: Mund të miratohet, por vështirë që të zbatohet

Ditët e fundit, kryeqyteti i Maqedonisë së Veriut, Shkupi është përfshirë nga protestat pas marrjes në konsideratë nga qeveria të propozimit...

Qeveria e Maqedonisë së Veriut dërgon në Kuvend propozimin francez

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka shqyrtuar propozimin francez për kornizën negociuese në lidhje me zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, por...

Maqedonia e Veriut nuk duhet ta refuzojë propozimin francez, thotë Vuçiç

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi se Maqedonia e Veriut duhet ta marrë parasysh dhe mos ta refuzojë propozimin francez, për...

Sela: Propozimi francez duhet marrë me seriozitet nga politikanët maqedonas

Kryetari i "Aleancës për Shqiptarët", Ziadin Sela kërkoi më shumë maturi dhe seriozitet nga politikbërësit në Maqedoninë e Veriut dhe sidomos...

Kovaçevski: Deputetët do vendosin në Kuvend në lidhje me propozimin francez

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski deklaroi se deputetët do të vendosin në Kuvend në lidhje me pranimin e propozimit...