propozimi

Albin Kurti: Serbia në mënyrë unanime e ka refuzuar propozimin evropian

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti deklaroi në një intervistë për emisionin Review në Euronews Albania se Serbia e ka refuzuar propozimin...

Kurti: Propozimi franko-gjerman i jep stabilitet një marrëveshjeje me Beogradin

Propozimi evropian për marrëveshje me Beogradin përfshin koncepte universale që e bëjnë marrëveshjen të qëndrueshme, por Beogradi nuk po dërgon sinjale...

Kurti: Propozimi i BE-së për targat, i papranueshëm

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi sot se propozimi i Bashkimit Evropian për çështjen e targave ilegale serbe ka qenë i...

Von Cramon: Propozimi franko-gjerman për dialogun, kompromis i pranueshëm për palët

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, thotë se propozimi franko-gjerman për dialogun Kosovë-Serbi është një kompromis i pranueshëm...

Propozimi i Francës dhe Gjermanisë, Escobar nesër në Kosovë

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, do të qëndrojë të mërkurën në Prishtinë, për...

RMV në udhëkryq, mes negociatave të anëtarësimit dhe rrymës anti-BE

17 vjet nga marrja e statusit të vendit kandidat, Maqedonia e Veriut mori ftesën për nisjen e negociatave me BE-në. Por...

Ministria e Jashtme bullgare ‘kundër’ propozimit francez

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë nuk është e kënaqur me propozimin francez. Ministrja e Jashtme bullgare Teodora Gençovska ka dorëzuar...

Protestat kundër propozimit francez, sot bllokadë në gjithë RMV

Për të gjashtën ditë me radhë me mijëra qytetarë u mblodhën në Shkup për të protestuar kundër propozimit francez i cili...

Macron thirrje RMV-së: Keni fuqinë për të ndryshuar rrjedhën e historisë

Presidenti francez Emanuel Macron i ka dërguar një mesazh Maqedonisë së Veriut për ta pranuar propozimin francez. Macron ka shkruar se RMV-ja...

Partitë në RMV grupe pune për të shqyrtuar propozimin francez

Teksa Maqedonia e Veriut është përfshirë nga protesta të qytetarëve që kundërshtojnë propozimin francez për zgjidhje të mosmarrëveshjeve me Bullgarinë, partitë...

Charles Michel në Shkup, lobon për propozimin francez

Kryetari i Këshillit Evropian, Charles Michel, viziton sot Shkupin në kuadër të bisedimeve për propozimin francez për kornizën negociuese. Siç mësohet, qëllimi...

Në Shkup protestohet kundër propozimit francez: S’njeh gjuhën tonë

Për të tretën natë me radhë me mijëra qytetarë protestuan në Shkup duke kundërshtuar propozimin francez për heqjen e vetos bullgare,...

Mblidhet Këshilli i Sigurisë në RMV, shqyrtohet propozimi francez

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski mbledh sot Këshillin e Sigurisë ku do të shqyrtohet propozimi i modifikuar i presidencës...