protesta

Bushati dhe Haxhiu debatojnë për protestën në Tiranë

Baton Haxhiu thotë se protesta si koncept është civilizim, por duhet të kuptohet qëllimi dhe arsyet pse dikush proteston. Nëse nuk dihen...

Avokati Meksi: Policia e Shtetit ka shkelur ligjin gjatë protestave

Aktivisti Redon Meksi, me profesion avokat, thotë se autoritetet kanë shkelur ligjet në arrestimin e protestuesve. Meksi thotë se bëhet fjalë për...

Aktivisti u përgjigjet akuzave të kryeministrit për protestat

Këtë të hënë po mbahet dita e 6-të e protestës për rritjen e çmimeve. Qytetarë të shumtë janë grumbulluar para Kryeministrisë. Adriatik...

‘Vëllezër përgjithmonë’, disa serbë solidarizohen me Rusinë

Teksa qindra mijëra njerëz po protestojnë çdo ditë në solidaritet me Ukrainën në mbarë botën, në Serbi po ndodh e kundërta. Shumë...

’72 orë në qeli se dola në kamera’, protestuesi tregon akuzat pas arrestimit

Ky është Bislim Lakna, një ndër të arrestuarit nga protesta kundër rritjes së çmimit të naftës. Ai qëndroi në qeli për...

4 ditë në qeli, aktivistja Bakalli tregon dhunën e ushtruar nga policia

Aktivistja Gjyliana Bakalli, që u arrestua në protestën për rritjen e çmimeve, tregon për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania dhunën që policia...

Rama i cilëson të turpshme protestat: Po negociojmë me Serbinë për grurin

Qytetarët protestojnë prej ditësh para zyrës së tij për rritjen e çmimeve, por kryeministri i quan të turpshme këto protesta. “Bombat dhe raketat bien...

Rama prezanton paketë sociale për rritjen e çmimeve

Kryeministri Rama thotë se do të prezantojë një paketë të “rezistencës sociale”, për të përballuar çmimet që janë rritur ditët e...

Nënë Liza thirrje Ramës: Dil në shesh, po na lë pa bukë dhe shtëpi

Banorja e lagjes 5 Maji, e cila njihet si nënë Liza i ka bërë thirrje kryeministrit Edi Rama që të ballafaqohet...

Aktivisti rendit kërkesat e qytetarëve ndaj qeverisë

Vijon protesta para Kryeministrisë, ku qytetarët kërkojnë ulje të çmimeve. Gjatë fjalës së tij aktivisti Ervin Goci renditi kërkesat e protestuesve...

Dita e katërt, qytetarët protestojë para Kryeministrisë për rritjen e çmimeve

Mijëra qytetarë po protestojnë këtë të shtunë në kryeqytet për rritjen e çmimeve. Qytetarët u grumbulluan në “Sheshin Skënderbej” mëngjesin e...

Presidenti Meta thirrje qeverisë: Dëgjo kërkesat e protestuesve

Presidenti, Ilir Meta i kërkon qeverisë që të marrë në konsideratë kërkesat e protestuesve që reagojnë prej 3 ditësh për rritjen...

Rama: Protestuesit nuk janë populli, pakicë që kërkon rrëmujë

Kryeministri, Edi Rama ka bërë një reagim në rrjetet për ditën e tretë të protestave kundër rritjes së çmimeve. Rama akuzon ish-kryeministrin...

Bordi i Karburanteve duhet të përbëhej nga ekspertë jo ministra, thotë pedagogu

Bordi Kombëtar i Administrimit të Karburanteve, i prezantuar nga kryeministri duhet të përbëhet nga ekspertë që të jetë i pavarur politikisht. Kështu...

Studentët përplasen me policinë gjatë protestës në Korçë

Policia ka tentuar të pengojë protestën e studentëve në Korçë, të cilët po ngrenë zërin kundër rritjes së çmimeve. Qindra studentë kanë...

Policia shpërndan protestuesit, shoqërohen disa të rinj për rezistencë

Protesta për rritjen e çmimit të naftës dhe shtrenjtimit të jetesës në Tiranë është mbyllur pas rreth 3 orësh. Fillimisht qytetarët u...