provim

Merrte 150 euro për provim, pezullohet nga detyra rektorja e universitetit

Pas publikimit të shkeljes në media, ministria e Arsimit ka vendosur pezullimin nga detyra të rektores së universitetit “Luigj Gurakuqi”, Suzana...

Matura| Del teza e Ekonomisë dhe Fizikës 15 minuta para nisjes së provimit

Nuk është hera e parë që tezat e provimeve të Maturës publikohen para nisjes së provimit nga nxënësit. Sot ndodhi përsëri. Teza...

Provimi i Gjuhës shqipe e Letërsisë, del sërish teza, Kushi: E njëjta dorë çdo herë

30 mijë maturantë kryen sot provimin e dytë të Maturës Shtetërore, atë të Gjuhës Shqipe dhe Letërsisë. Provimi u zhvillua në ambiente të...

Pse dalin tezat e maturës kur hartuesit “ngujohen”? Përgjigjet Nora Malaj

Ish-ministrja e Arsimit Nora Malaj tregoi për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se që nga momenti që e ka drejtuar...

Gjuhëtari: Të bëhet provim në gjuhën shqipe para se të futen në universitet

Gjuhëtari Aristotel Spiro tha për “Review” në Euronews Albania se problemi kryesor i gjuhës shqipe është arsimi. Sipas tij i duhet kushtuar...

Mësuesja tregon si zgjidhet problemi për cilësinë e tezës në Maturën Shtetërore

Të zbresim me këmbë në tokë dhe të dëgjojmë gjithë grupet e interesit! Kjo ishte deklarata që dha e ftuar në “SOT”...

Dalin notat për Gjuhë – Letërsinë, 2 maturantë marrin 10

Notat e provimit të Gjuhë – Letërsisë janë bërë publike të premten. 2 maturantë në gjithë vendin kanë marrë notën 10,...

Maturantët ankohen për provimin e Biologjisë, ministrja Kushi reagon

Maturantët në mbarë vendin kanë shfrytëzuar hapësirat virtuale për të denoncuar padrejtësinë që sipas tyre është bërë me provimin e Biologjisë. Ata...

​Rreth 22 mijë maturantë në Kosovë i nënshtrohen sot provimit

Ministria e Arsimit në Kosovë organizon të shtunën provimin e maturës 2022, të cilit do t’i nënshtrohen rreth 22 mijë maturantë. Provimi...

Mësuesi i matematikës: Provimi i vështirë, mbi 14% e maturantëve do jenë mbetës

Mësuesi Islam Alikaj thotë se teza e sotme në provimin e matematikës, ishte shumë e ngarkuar për maturantët. Për emisionin "Sot" në...

Eksperti Vejsiu: Publikimi i tezave të maturës është bërë normë

Nuk ka vlerësim të barabartë për nxënësit pasi kanë mundësinë të kopjojnë. Kështu u shpreh në emisionin Sot në Euronews Albania eksperti...

Sot zhvillohet provimi i dytë i maturës shtetërore

Këtë të shtunë do të zhvillohet provimi i dytë i maturës shtetërore. 33 mijë maturantë do të testojnë njohuritë e tyre...

Maturantët zhvillojnë provimin e parë, 60 pikë nota maksimale

33 mijë maturantë kanë zhvilluar sot provimin e gjuhës së huaj. “Nuk kemi emocione është një gjuhë që e dimë,” – u...

Sot zhvillohet provimi i parë i maturës shtetërore

Këtë të mërkurë do të zhvillohet provimi i parë i maturës shtetërore. Rreth 33 mijë maturantë do të testojnë njohuritë e...