psikologe

“Shqiptarët nuk po martohen”, psikologët tregojnë shkaqet kryesore

Nga viti në vit, numri i martesave në Shqipëri po vjen në rënie të ndjeshme. Bazuar të në dhënat e Institutit...

Adoleshentët e dhunshëm, psikologët tregojnë faktorët ndikues

Dhuna midis adoleshentëve është kthyer gjithmonë e më aktuale në shoqërinë shqiptare. Ngjarja e disa ditëve më parë në Tiranë, ku dy...

60-vjeçari u shtir si i vdekur, psikologia: E shikoj si një lloj kurioziteti

Baltazar Lemos, 60 vjeç, nga Brazili, njoftoi vdekjen e tij në mediat sociale dhe organizoi një funeral te rremë për miqtë...

Psikologia: Lojërat rrisin inteligjencën e fëmijëve, por kujdes me orarin

Psikologia Arjana Muçaj thotë se lojërat rrisin inteligjencën e fëmijëve dhe i zgjon potencialin e plotë që kanë në zonat e...

Pedofilët, psikologia: Besimi zero, fëmijën para syve

Psikologia Nereida Llaha tha se rasti i denoncuar nga gazetarja Ornela Gaçe kur një person ngacmon një të mitur e ka...

Traumat nuk kalohen me kohëzgjatje të caktuar, thotë psikologia

Psikologia Hilda Goda u shpreh se traumat që shkaktohen nga dhuna seksuale nuk kalohen pas një kohe të caktuar. Ajo tregoi në...

Të miturit e përfshirë në krime, psikologia: Konfliktet nisin nga rrjetet sociale

Psikologia, Arjana Muça e sheh si shqetësuese faktin se shumë të mitur janë përfshirë në krime që kanë të bëjnë me...

Denata Toçe: Po legjitimohet dhuna në familje

Psikologia Denata Toçe u shpreh për “SOT” në Euroneës Albania se dhunë në familje po legjitimohet. Kultura jonë, sipas saj ende nuk...

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre....

Vdekja e foshnjës në Korçë, psikiatrja: E ëma prej 3 vitesh e sëmurë

Psikiatrja Nikolina Bode ka dhënë detaje të reja në lidhje me ngjarjen e rëndë të ndodhur mëngjesin e së hënës në...

Psikologia tregon se si mund të dallohen nxënësit që konsumojnë lëndë narkotike

Psikologia, Nereida Llaha thotë se ka dy kategori adoleshentësh që janë më predispozuar që të konsumojnë lëndë narkotike. Sipas saj ata “janë...