punë

Bursat e ekselencës, studentët duhet të punojnë 3 vite në administratë

160 studentë kanë marrë bursat e ekselencës. Bursa përfitojnë edhe studentët që kanë marrë çmime në olimpiada ndërkombëtare. “Problemi kryesor ka qenë...

32 njerëz humbën jetën në punë në 2022, kush rrezikon më shumë?

28 prilli është Dita Botërore e Sigurisë dhe Shëndetit në punë. Sipas statistikave çdo vit në Bashkimin Europian, më shumë se 5500...

Absurde! Refuzohet në 100 vende pune, me 3 diploma dhe Master

Një burrë që u refuzua nga gati 100 vende pune dhe iu desh të kalonte 18 muaj të vështirë, më në...

E pazakontë! Ja pse financierja zgjodhi të shkojë në punë me kalë…

E çuditshme ishte ajo që ndodhi në Mensa Matelica, në provincën e Ravenës, kur Tabita Gurioli shkoi për në punë deri në Cesena hipur mbi...

3 muaj punë për 1 telefon, në BE dhe SHBA e blen për 2 javë

Telefonat vijnë me modele dhe sisteme të reja çdo vit, duke i nxitur njerëzit t’i zëvendësojnë pajisjet që dalin nga moda. Por,...

“Të rinjtë, as në punë dhe as në shkollë”, ekspertët: Nuk pranojnë paga të ulëta 

Të rinjtë në Shqipëri nuk janë as në punë dhe as në shkollë. Në të dhënat e fundit të INSTAT për...

“Më përkëdhelte në sup, më quante vogëlushe”- studentja flet për ngacmimet seksuale

Temë e emisionit Goodmorning Albanians, në Euronews, ishin ngacmimet seksuale në vendin e punës. E ftuar në studio, studentja Megi Stambollaxhiu...

Ish-kryeministri italian fillon punë si redaktor në një gazetë

Ish-kryeministri italian Matteo Renzi tha se do të marrë detyrën e redaktorit të një gazete. Ai do të drejtojë Il Riformista, një...

Orëndreqësi i fundit në Pogradec, 55 vite punë për të fituar respektin e njerëzve

Mosha nuk e ndalon të punojë. Edhe pse 77-vjeçar, Nafiz Kadilli, ose siç e quajnë në Pogradec "orëndreqësi" është ngritur herët...

Propozimi i mjekut: Fundjava të gjata pushimi që të reduktohet stresi i punës

Neurokirurgu Artid Lame thotë se edhe në Shqipëri, punonjësit duhet të marrin fundjava të gjata pushimi që të reduktohet stresi, ashtu...

Policia hap aplikimet për 300 vende të lira pune, kriteret që nevojiten

Policia e Shtetit ka rihapur aplikimet për plotësimin e 300 vendeve të lira për efektivë të “Patrullës së Përgjithshme”. Aplikimet bëhen në...

4 ditë punë në javë, kompanitë britanike zgjedhin opsionin e orëve të shkurtuara

Në Britaninë e Madhe u publikuan ditën e martë rezultatet e një eksperimenti që testonte punën me 4 ditë në javë. Sipas...

“Nuk mund të mohojmë gjithçka”, Olli: Janë bërë punë të mira në Tiranë, por…

Gazetari Leonard Olli ka komentuar sondazhin e Barometrit në Euronews Albania, në lidhje me faktin sesi po shkojnë punët në Tiranë...

E vështirë puna me të rinj, ustai 72-vjeçar: Më kanë tallur, u kam treguar vendin

Meti, ustai 72-vjeçar tregoi për “Real People” në Euronews Albania se sa e vështirë është puna me të rinj. Ai u shpreh...

Vendet që i lejojnë punëtorët të flenë gjatë orarit të punës

Hulumtimet nga Fondacioni Kombëtar i Gjumit (NSF) sugjerojnë se mungesa e gjumit mund të ketë një ndikim negativ në emocione. A mundet...

Eranda Ymerali: Të rinjtë sot nuk pranojnë çdo lloj punë, janë selektivë

Eranda Ymerali, eksperte rekrutimi komentoi gjetjet e Barometrit në Euronews ALbania sipas të cilit 61.4% e shqiptarëve bien dakord me shprehjen...