punesim

Zika: Jam kryefamiljare me 3 fëmijë, nuk përfitoj nga ndihma e qeverisë

Ekspertja e punësimit, Kumrie Zika tha në një intervistë për “Goodmorning Albanians” në Euronews Albania se është kryefamiljare me 3 fëmijë,...

La punën në ministri për atë online, paga nuk plotësonte nevojat

Valbona dhe Enriketa, po konsumojnë kafen e mëngjesit, e ndërkohë po punojnë. Nomadët digjital, pas pandemisë u kthyen në një treg,...

“Mos u bëni mish për top”, Balla: Studentët e mjekësisë që s’firmosin të paguajnë

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla tha gjatë fjalës së tij në Kuvend se studentët e mjekësisë do...

Bizneset në Gjirokastër marrin studentë për të plotësuar vendet e lira

Punësimi i të rinjve në sektorin e turizmit në Gjirokastër mundëson ecurinë e një shërbimi cilësor në qytetin e gurtë. Ndërsa...

“Po sjellim punonjës nga Nepali dhe India”, ekspertja: Ja ku do të punojnë

Ekspertja e punësimit, Kumrie Zika tregoi në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se është në proces për...

Mungesa e fuqisë punëtore në Shqipëri, ekspertja: I marrim nga jashtë familjarisht

Mungesat e fuqisë punëtore në Shqipëri sa vijnë e po shtohen në të gjitha qytetet, sidomos në fushën e turizmit, por jo vetëm aty pasi...

Shtohen të miturit e punësuar, ekspertët: Shumica punojnë në të zezë

Numri i të miturve që janë në marrëdhënie pune është rritur. 171 janë punësuar në vitin 2022, 43 më shumë sesa...

A do të largohet stafi i bashkisë Berat nga puna nëse fiton PD? Përgjigjet kryetari

Kryetari i Partisë Demokratike në Berat, Shyqyri Duro deklaroi se nëse nuk kanë bërë asnjë shkelje dhe i kanë në rregull...

Bullgaria lehtëson qasjen në punësim të shtetasve të huaj me kualifikim të lartë

Duke miratuar përfundimisht rishikimet e Aktit të Migracionit të Punës dhe Lëvizjes së Punës, të enjten, deputetët lehtësuan qasjen në vendet...

Përplaset ekonomistja me ekspertin: Po ngordh për bukë, ti thua do rriten pagat

Ekonomistja Zana Guxholli dhe eksperti i punësimit Erald Pashaj u përplasën në studion e “Good morning Albanians” në Euronews Albania sa...

Befason eksperti: Në shtet kërkohen punët me përfitime ekstra përtej pagës

Eksperti i punësimit Erald Pashaj u shpreh se në shtet kërkohen ato punë nga ku përveç rrogës mund të nxjerrësh dhe...

Lufthansa do të punësojë 20 mijë punëtorë të rinj

Linja ajrore gjermane Lufthansa planifikon të punësojë 20 mijë punëtorë pas rimëkëmbjes së tregut të aviacionit nga pandemia e COVID-19, njoftoi...

Lëvizje e lirë në Ballkanin Perëndimor, studim dhe punësim në 6 shtete

Ministrat e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor pajtohen për udhëtimin pa viza midis tyre dhe për njohjen e ndërsjellë të diplomave...

Punësimi i të huajve, bizneset: Janë punëtorë, vijnë për paga të larta

Janë të huaj, nga India, Bangladeshi, Pakistani, të cilët kanë zgjedhur të punojnë në Shqipëri. Nga katër puntëorë, në këtë kompani që...

Ish-drejtori i Përgjithshëm i Burgjeve u punësua nga Ervis Martinaj | 5 zhvillimet

Ervis Martinaj punësoi ish-drejtorin e Përgjithshëm të Burgjeve, thotë gazetari “Ka disa zyrtarë të policisë të cilët e informonin Martinajn. Një...

Stomatologia me sindromën Down, prej tre vitesh ushtron profesionin e ëndrrave

Eloida Alija është me sindromën Down, por kjo gjë nuk e ka penguar të punojë si ndihmës stomtologe, në një klinikë...