punëtorë

Po vijnë punëtorë nga Nepali, zëvendësojnë bangladeshasit që braktisën Shqipërinë

Sektori i prodhimeve dhe ai shërbimeve po vuan pasojat e largimit të fuqisë punëtorë. Në sektorin fason dhe fabrikat e këpucëve...

Grevat paralizojnë Britaninë | Punonjës të sektorëve të ndryshëm bojkotojnë punën

Britania e Madhe është përballur të mërkurën me një nga protestat më të mëdha të 10 viteve të fundit, të organizuara...

Google vendos të pushojë rreth 12,000 punëtorë

Google po planifikon të shkurtojë afërsisht 12,000 vende pune, duke reduktuar stafin e tij me 6% dhe duke shënuar raundin më...

Përfaqësuesi i biznesit fason: Po marrim punëtorë në Filipine

Përfaqësuesi i biznesit fason, Florian Zekja thotë se në Shqipëri nuk ka punëtorë, pasi një pjesë e madhe e tyre ka...

Gjermania hap dyert për punëtorët nga vendet jashtë BE, kushtet e reja

Këtë javë, qeveria gjermane prezantoi një plan për t'i hapur më gjerë derën punëtorëve nga vendet jashtë Bashkimit Evropian, i cili...

Ish-polici në Britaninë e Madhe: E them me pastërti, 98% e shqiptarëve janë punëtorë

Ish-polici, Ilir Dedaj, i cili jeton në Britaninë e Madhe thotë se 98% e shqiptarëve që jetojnë atje, janë njerëz punëtore. Në...

Pagat në Zvicër me rënien më të madhe që nga viti 1942

Punëtorët në Zvicër po përballen me humbjen më të madhe të pagave që nga viti 1942. Punëdhënësit rritën pagat me një mesatare...

Hapen dyert për punëtorët e huaj, qeveria thjeshton procedurat

Qeveria ka thjeshtuar burokracitë për regjistrimin e punonjësve të huaj. Një udhëzim i Ministrisë së Financave, i marrë që më 22...

Bizneset në Vlorë ankohen për punëtorë, të rinjtë zgjedhin emigracionin

Në Vlorë, bizneset ankohen se nuk ka burime njerëzore. Problematika më e theksuar mbetet në sektorin e turizmit, por edhe në...

Danimarka kërkon punëtorë, sektorët ku ka vende të lira pune

Autoritetet daneze kanë deklaruar se numri i vendeve të lira të punës në vend vazhdon të rritet për shkak të mungesës...

Inflacioni në rritje, punëtorët në Mbretërinë e Bashkuar në grevë

Ndërsa kostoja e jetesës bëhet e papërballueshme, punëtorët në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar vazhdojnë grevën, duke kërkuar paga më të...

Në kërkim të krahut të punës në Velipojë, të rinjtë me sytë nga emigrimi

Gazmir Mehmeti është menaxheri i një hoteli në Velipojë. Ky sezon turistik ka nisur i mbarë dhe ka një numër të...

Bie nga lartësia teksa punonte, humb jetën 65-vjeçari në Tiranë

Një 65-vjeçar ka ndërruar jetë mesditën e sotme, pasi ka rënë nga lartësia teksa ishte duke punuar. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Nga India në Lezhë, bizneset shqiptare punësojnë të huaj

Vijnë nga India, Nepali, Bangladeshi e Pakistani për të gjetur punë në vendin tonë. Të pakualifikuar, shpesh edhe të keqpaguar, por kjo...

100 mijë kosovarë aplikuan për vizë në Gjermani vetëm në 2 muaj

Mbi 100 mijë kosovarë aplikuan për vizë pune në ambasadën gjermane në Prishtinë gjatë dhjetorit 2021 dhe janarit 2022. Por, numri i...