punonjës

70% e shqiptarëve nuk mbyllin dot muajin me të ardhurat

Pothuajse 70% e punonjësve shqiptarë hasin vështirësi në plotësimin e nevojave të tyre mujore, përqindja më e lartë në Europë, sipas një...

‘Pakoja e madhe, Rama zbulon shpërblimin për punonjësit e administratës

12.280 punonjës të administratës me pagë nën 60 mijë lekë bruto, do të marrin një shpërblim prej 20.000 lekës të rejash. Lajmin...

Valë shkarkimesh nga Twitter, Musk largon mijëra punonjës

Është një ditë e zezë për Twitter, teksa disa mijëra punonjës po bëhen gati për një pushim masiv nga puna, me...

Bajram Begaj shkarkon 25 punonjës të Presidencës

Presidenti Bajram Begaj ka shkarkuar këtë fundjavë 25 punonjës të administratës së presidentit. Burime për Euronews Albania konfirmojnë se 17 prej tyre...

Pushohen punonjësit në rezidencën e mbretit Charles

Shumë punonjës në Clarence House, ish-rezidenca e mbretit britanik Charles III, do të humbasin punën e tyre pasi zyrat e mbretit...

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar...

Krasniqi: Janë shtuar shërbimet në spitale, por pakësohen bluzat e bardha

Shërbimet spitalore në Kosovë janë duke u shtuar dita-ditës, por stafi është duke u tkurrur. Alarmin e jep Drejtori i Shërbimit Spitalor...

Largim nga puna pa motivacion, punonjës të hekurudhës në Durrës në protestë

Përmes një shkrese, drejtuesit e hekurudhës së Durrësit kanë njoftuar punëtorët për shkurtimin e vendeve të punës. Ky vendim është marrë më...

Italia afron në tregun vendas nomadët dixhital përmes vizave

Me një vizë si nomad dixhital mund të punësohesh në shumë sektorë në Italinë fqinje. Për mijëra njerëz Italia po bëhet e...

Mbi 8 orë punë në ditë, 1 në 5 punonjës në Shqipëri punon me orar të zgjatur

47 mijë të punësuar në Shqipëri punojnë mbi 48 orë në javë. Ky numër është sa 19 % e të gjithë...

Sindikatat e pavarura në Kosovë në protestë të premtën

Sindikatat e pavarura të punonjësve në Kosovë kanë paralajmëruar protestë për të premten, më 20 prill. Ata kanë tre kërkesa për qeverinë: ...

Korrupsioni në Kadastër, Lame: 8 zyrtarë në prokurori këtë vit

Ryshfeti është mjeti që arrin qëllimet në Kadastër. Sot policia ka ndaluar një punonjës 41-vjeçar në drejtorinë e Sarandës, por ky...

Pushohen nga puna 11 punonjës të MPJ-së në Kosovë

11 punonjës të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës janë pushuar nga puna. Ky vendim, sipas Ministrisë, është marrë në kuadër...

Grabitësit gërmuan 8 metra, punonjësit e bankës pikasën dyshemenë e çarë

Personeli i bankës pikasi disa të çara në dysheme dhe lajmëroi policinë. Kështu u zbulua plani i grabitjes përmes tuneleve të nëndheshme në...

Zjarrfikësit në Korçë në kushte të mjerueshme pune

Të hënën sindikata e zjarrfikësve nxori në pah problemet me pagat e ulëta dhe oraret shtesë. Përveçse më të keqpaguarit në...

Arrestohet një punonjës i gardës për shpërdorim detyre

Agjencia e Mbikëqyrjes Policore njoftoi se një punonjës i Gardës është arrestuar për shpërdorim detyre. Mbi të rëndon dhe akuza e kanosjes...