pushimi i ukrainës

Rusia vijon me bombardimet në Ukrainë, nevojë për ndihma humanitare

Autoritetet ukrainase pranojnë se qyteti Lysychansk ndodhet në një situatë shumë të vështirë. Bombadimet ruse, pretendojnë zyrtarët, as nuk i lejojnë civilët...

Rusët sulmojnë qytetin Kharkiv, të paktën 15 viktima

Gjatë orëve të para të së mërkurës, forcat ruse goditën me raketa qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv...

Zelenski kërkon armëpushim për evakuimet në Mariupol

Presidenti Volodimir Zelenski deklaroi se civilët, gratë dhe fëmijët janë ende të bllokuar brenda qytetit të rrethuar të Mariupolit. Ai kërkoi armëpushim...

Gjenerali famëkeq rus drejton luftën, bombardime në lindje të Ukrainës

Forcat ukrainase po përgatiten të përballen me betejën e radhës, pasi Rusia po rigrupon forcat e saj në lindje të vendit. Kremlini shprehet...