pushtim

Zelensky: Rusia s’ka interes të përfundojë luftën

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky tha se sulmet ruse me raketa, që goditën të martën disa qytete të Ukrainës, tregojnë se...

Scholz: Ka shenja konsensusi në samitin e G20 për luftën në Ukrainë

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha sot se në takimin e G20 në Bali të Indonezisë ka shenja inkurajuese për të arritur...

Delegacionet e BE-së dhe Rusisë kërkojnë zgjatjen e marrëveshjes së grurit 

Në takimin e të hënës, zëvendësministri i Punëve të Jashtme të Rusisë Sergej Vershinin dhe shefi i sapoemëruar i delegacionit të...

Lufta paralele e Volodymyr Zelensky-t kundër oligarkëve ukrainas

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të hënën se Kievi ka marrë kontrollin e pesë kompanive strategjike që më parë ishin në...

Çekia u bën thirrje qytetarëve të saj të largohen nga Rusia

Republika Çeke ka paralajmëruar qytetarët e saj për t’u larguar nga Rusia, pasi Moska shpalli mobilizimin ushtarak muajin e kaluar. Qeveria çeke...

Lufta dëmton industrinë në Ukrainë, motori i ekonomisë pëson humbje

Në kompleksin gjigant të çelikut dhe minierës së hekurit në qytetin Kryvyi Rih, tre nga katër furra janë mbyllur, ndërsa në...

Ç’po ndodh me amerikanët? Studimi publikon gjetjet shqetësuese

Disa përfundime të pabesueshme janë publikuar nga një prej agjencive më serioze amerikane të sondazheve. Gati 1/3 e amerikanëve besojnë se Shtetet...

Ofensiva ukrainase ‘çmend’ Putinin, Kharkivi në terr

Energjia elektrike në Kharkiv dhe gjithë Ukrainën lindore është ndërprerë duke e zhytur vendin në errësirë. Rusia synon t'i "privojë njerëzit nga...

Tensione brenda BE-së përpara takimit për ndalimin e vizave për rusët

Ministrat e Punëve të Jashtme të Bashkimit Evropian takohen në Pragë, ku ndër të tjera do të vendosin për apelin e...

Rusia ka të ngjarë të rrisë djegien e gazit, thotë zyrtari

Rusia ka të ngjarë të përshpejtojë djegien e gazit në muajt e ardhshëm, ndërsa objektet e depozitimit të gazit mbushen, tha...

Vrasja e Darya Dugina, Lavrov: S’ka mëshirë për përgjegjësit

Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov u shpreh nuk do të ketë mëshirë për përgjegjësit e vrasjes së Darya Dugina. Një...

Qytetarja rrëfen jetën nën pushtimin rus: Nuk ka vend të sigurt në Ukrainë

Drejtoresha e Institutit Ukrainas për Politikat Ndërkombëtare, Nadija Afanasieva rrëfeu në një intervistë për Euronews Albania jetën që nga fillimi i...

Një mision në Ukrainë, Zelensky dhe Guterres bien dakord për detajet

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky deklaroi të enjten se ai ra dakord me Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres...

Një vit nga kthimi në pushtet, talebanët festojnë ‘fitoren’ ndaj amerikanëve

Talebanët në Afganistan mbushën rrugët e Kabulit për të festuar njëvjetorin e kthimit në pushtet. E shpallur ditë pushimi, e hëna shënoi...

Kina po përgatitet të na pushtojë, paralajmëron ministri i Jashtëm i Tajvanit

Ministri i Jashtëm i Tajvanit, Joseph Wu deklaroi se Kina po përdor stërvitjet ushtarake që nisi në shenjë proteste kundër vizitës...

CIA paralajmëroi pushtimin e Ukrainës nga Rusia, thotë Biden

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden deklaroi se Agjencia Qendrore e Inteligjencës (CIA) paralajmëroi botën, se çfarë po parashikonte Vladimir...