pushtimi i ukraines

Clinton: Jam fajtor për pushtimin e Ukrainës, gabova me marrëveshjen e vitit 1994

Ish-presidenti amerikan, Bill Clinton ka rrëfyer se ka bërë një gabim ‘të tmerrshëm’ duke detyruar Ukrainën të heqë dorë nga armët...

Irani do të furnizojë Rusinë me dronë dhe raketa

Irani ka premtuar të furnizojë Rusinë me më shumë dronë dhe raketa. Sipas mediave të huaja, kjo lëvizje vjen pasi Ukraina bëri...

‘Fëmijët mbyllin veshët nga sirenat’, ukrainasja tregon momente nga sulmet

Irina Romanova rrëfen nga Ukraina për Euronews Albania momentet e vështira gjatë ditëve të fundit nga bombardimet ruse në Kiev dhe...

Raketat që goditën Kievin kaluan përmes Moldavisë, autoritetet llogari Rusisë

Autoritetet moldave kanë njoftuar se raketet ruse që sulmuan Kievin, kaluan përmes hapësirës ajrore të Moldavisë. Ky veprim i Rusisë detyroi autoritetet...

Britania e Madhe sanksione të reja kundër Rusisë

Britania e Madhe ka njoftuar sanksione të reja kundër Rusisë. Në kategorinë e njerëzve të prekur përfshet komisionerja ruse për të Drejtat...

SHBA ofron paketë shtesë, Kievi: Kemi marrë vetëm 10% të premtimeve

NATO po thekson rëndësinë e mbështetjes për Ukrainën, në një nga momentet më kritike të luftës, kur po zhvillohet beteja vendimtare...

Shqetësimi i DASH: Moska po përgatit pushtimin e Kherson

Departamenti Amerikan i Shtetit ka shprehur shqetësimin për shpejtësinë me të cilën po jepet nënshtetësia ruse në rajonet ukrainase të pushtuara...

Reagimi i Moskës për furnizimin e Ukrainës me raketa nga SHBA-ja

Rusia ka thënë se vendimi i SHBA-së për të furnizuar Ukrainën me sisteme dhe municione të avancuara raketash do të rriste...

Rrezik për rritje të çmimit të gazit në Europë pas veprimit të Ukrainës

Operatori ukrainas i transmetimit të gazit bllokon gazin rus që kalon drejt Evropës, çka mund të shkaktojë një rritje të çmimit...

‘Rrugë e vështirë, por do të fitojmë’, Zelenski sfidon presidentin rus

Ditën e sotme, Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski duke përkujtuar fitoren ndaj Gjermanisë naziste në Luftën e Dytë Botërore, tha se vendi...

Civilët e evakuuar nga uzina e Mariupol transferohen në Zaporizhia

Pas disa javësh nën rrethim, më shumë se 170 qytetarë të Mariupol duke përfshirë edhe 40 të evakuarit nga uzina Azovstal...

Zelenski thirrje OKB-së për të shpëtuar ukrainasit e bllokuar në Mariupol

Presidenti i Ukrainës, Volodimir Zelenski i ka bërë thirrje OKB-së për ndihmë për të shpëtuar jetën e ukrainasve të bllokuar në...

Më 10 maj OBSH takim me përfaqësuesit europianë për pushtimin e Ukrainës

Zëdhënësi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tarik Jasarevic deklaroi gjatë një konference se rajoni  europian do mbajë një takim javën e...

Mbi 1.8 mijë fëmijë ukrainas zhvendosen së fundmi drejt Rusisë, pretendon Moska

Ministria ruse e Mbrojtjes deklaron se 1,847 fëmijë janë transportuar nga Ukraina në Rusi të hënën pa pjesëmarrjen e autoriteteve të...

Zelenski reagon për sulmet ruse pas takimit me kreun e OKB-së

Presidenti Ukrainas Volodimir Zelenski deklaron se sulmet ajrore ruse në Kiev, të cilat goditën qytetin të enjten, ndërsa Sekretari i Përgjithshëm...

‘Mund të zgjasë me vite’, paralajmërimi i NATO-s për luftën në Ukrainë

‘Lufta në Ukrainë mund të zgjas me vite, por NATO është e gatshme të mbështesë Kievin përballë Rusisë’, kështu u shpreh...