pushtimi

Deputeti rus-Putinit: Të pushtojmë Stambollin, të përfitojmë nga kriza në Turqi

Këshilltar i Ministrisë së Punëve të Brendshme të Ukrainës, Anton Gerashchenko, ka publikuar në Tëitter një video të një deputeti rus...

Goditja nga aleati, Kina braktis investimet në Rusi

Kina nuk ka financuar projekte të reja infrastrukturore në Rusi prej muajsh, pasi Pekini është i shqetësuar të parandalojë një krize...

Fundi i luftës varet nga vëmendja e botës, thotë Zelenski

Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski u ka kërkuar profesionistëve të filmit krijues që të bëjnë më shumë për të "promovuar trimërinë ukrainase",...

Rusia fitoi 93 miliardë euro nga nafta e gazi në ditët e para të luftës

Rusia fitoi 93 miliardë euro në 100 ditët e para të luftës kundër Ukrainës duke shitur lëndët djegëse fosile në gjithë...

100 ditë luftë në Ukrainë, Putin shkarkon 5 gjeneralë

Presidenti rus, Vladimir Putin ka shkarkuar këtë javë 5 gjeneralë nisur nga vështirësitë të Moska po has në pushtimin e Ukrainës. Ggazeta...

Zelensky mirëpret sanksionet e BE-së, kritikon vonesën ‘e papranueshme’

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy, ka mirëpritur paketën e gjashtë të sanksioneve ruse të vendosura nga Bashkimi Europian, por i ka...

KE planifikon konfiskimin e aseteve ruse për rindërtimin Ukrainës

Jahtet dhe shtëpitë luksoze të oligarkëve rusë që janë sekuestruar nën sanksionet e BE-së, mund të konfiskohen për të financuar rindërtimin...

Lufta rrënon turizmin ukrainas, plazhe të minuar

Plazhet e Detit të Zi në Odesa janë të ndaluara për banorët, të cilët shohin nga larg rërën e bardhë, që...

Zelanda e Re vendos sanksione të reja ndaj Rusisë

Qeveria e Zelandës së Re njoftoi sanksione të reja kundër Rusisë të hënën, duke synuar elitën politike dhe sektorin e mbrojtjes...

Agresioni rus në Ukrainë do dështojë, thotë Von der Leyen

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen deklaroi të hënën në një takim mbi gjeo-politikën të mbajtur në Delhi të...

Videot nga Mariupoli tregojnë civilë pajetë të shtrirë në rrugë

Pamjet nga qyteti Mariupol në Ukrainë tregojnë trupat e më shumë se 20 civilëve të shtrirë në një rrugë kryesore të...

Bideni mendon se Putini nuk duhet të qëndrojë në pushtet

Presidenti i SHBA Joe Biden mendon se Vladimir Putin nuk duhet të qëndrojë në pushtet. Këtë e deklaroi sërish gjatë një fjalimi...

Çfarë ka ndodhur në Ukrainë 24 orët e fundit?

Më 24 mars u mbush plot një muaj luftë që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë. Sot, mbi një muaj...

‘Kjo është detyra ime’, videoja e këngëtarit ukrainas bëhet virale

Videoja e vokalistit të një prej grupeve më të mëdha muzikore në Ukrainë, BoomBox ka bërë xhiro në rrjetet sociale. Andriy Khlyvnyuk...

10 ngjarjet kryesore të orëve të fundit në Ukrainë

Lufta në Ukrainë ka hyrë sot në ditën e 21-të. Ndërsa forcat ruse po përpiqen të avancojnë drejt Kievit, Ukraina bën...

Forcat ruse 25 km larg qendrës së Kievit

Pjesa më e madhe e forcave tokësore ruse janë aktualisht rreth 25 kilometra larg nga qendra e kryeqytetit ukrainas, Kiev, tha...