qese

Balenciaga skandalizon me çantat $1,790 dollarëshe me dizajn si ‘Qese Plerash’

Dëshironi të blini një çantë elegante si qese plehrash? Balenciaga me sa duket ka vendosur të bëjë një lëvizje që shumë...

ISHMT bllokon 147 kg qese plastike

Inspektorati Shtetëror i Mbikëqyrjes së Tregut ka bllokuar 147 kilogramë qese plastike në kuadër të heqjes nga tregu të përdorimit të...

Nuk zbatohet ligji për qeset e holla, nga 1 korriku nisin gjobat për tregtarët

Qeset e holla plastike duhet të hiqeshin nga përdorimi që prej 1 qershorit, por kjo nuk ka ndodhur. Qeset që lejohen janë...

Nga 1 korriku nis zbatimi i gjobave për shitësit që përdorin qese plastike

Nga 1 korriku nis zbatimi i gjobave për shitësit që vijojnë përdorimin e qeseve plastike njëpërdorimshe në Shqipëri. Lajmin e ka dhënë...

‘Qeset po i blejmë shtrenjtë’, qytetarët ankohen për vendimin e qeverisë

Prej një jave qeset plastike nje perdorimshme janë zëvëndësuar në të gjitha pikat e shitjes, me qese plastike shumeperdorimshme, me trashësi...

Cilat janë gjobat për subjektet që do përdorin qese plastike njëpërdorimëshe

Duke nisur nga kjo e mërkurë (1 qershor) qeset njëpërdorimshme do të hiqen nga përdorimi, prodhimi dhe importimi, për t’u zëvendësuar...

Nesër dita e parë pa qese plastike, çfarë thonë ekspertët?

Xhemal Mato ekspert mjedisi tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se qëllimi i nismës së 1 qershorit është zëvendësimi i qeseve...