qeveri

Qeveria e Abazoviç pritet të rrëzohet më 19 gusht, thotë ministri malazez

Ministri i Bujqësisë dhe Administrimit të Ujërave të Malit të Zi, njëkohësisht kryetari i Partisë Popullore Socialiste, Vladimir Jokoviç deklaroi se...

Presidenti Begaj dekreton ndryshimet në qeveri

Presidenti Bajram Begaj ka bërë dekretimet e tij të para pas ndryshimeve në qeveri. Anëtarët e rinj të Këshillit të Ministrave, të...

Kuvendi në seancë të jashtëzakonshme, sot votohet për ndryshimet në qeveri

Parlamenti mblidhet sot pasdite në seancë të jashtëzakonshme për të votuar ndryshimet e fundit në qeverinë Rama. Deputetët janë thirrur për të...

Shaip Kamberi i dorëzon 9 kërkesa qeverisë së re të Serbisë

Përfaqësuesi i Koalicionit të Shqiptarëve të Luginës, Shaip Kamberi zhvilloi ditën e djeshme një takim me Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç,...

‘S’kemi prioritet hyrjen në qeveri’, Kamberi flet pas konsultimeve me Vuçiç

Shaip Kamberi deklaroi se prioritet i “Koalicionit të Shqiptarëve të Luginës” nuk është hyrja në qeverinë e Serbisë, por integrimi i...

Lëvizja ‘5 Yjet’ s’merr pjesë në votëbesim, rrezikohet qeveria e Draghit

Stabiliteti i qeverisë italiane drejtuar nga kryeministri Mario Draghi është në rrezik, pasi  ligjvënësit e Lëvizjes 5 yje thonë se nuk...

Macron përpjekje për të krijuar shumicën qeverisëse, opozita e refuzon

Një fjalimin e parë pas zgjedhjeve të së dielës, presidenti Emmanuel Macron i cili humbi shumicën qeverisëse bëri thirrje për bashkëpunim...

Banka Botërore kritika qeverisë për PPP-të

Banka Botërore dhe Korporata Financiare Ndërkombëtare (IFC) në një studim të fundit mbi potencialet e pashfrytëzuara të ekonomisë shqiptare, nxorrën në...

Macron kërkon të formojë qeverinë pasi humbi shumicën në parlament

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të zhvillojë bisedime me rivalët e tij politikë këtë të martë, në përpjekje për të...

Rama: Kënaqësi kur takoj Albinin, edhe pse shumë nuk e besojnë

Kryeministri, Edi Rama ka falenderuar kreun e qeverisë së Kosovës, Albin Kurtin për pritjen e delegacionit shqiptar në Prishtinë në kuadër...

Sot zhvillohet mbledhja e qeverive Shqipëri – Kosovë në Prishtinë

Sot në Prishtinë do të zhvillohet mbledhja e dy qeverive Shqipëri-Kosovë. Takimi që do të drejtohet nga kryeministri Edi Rama dhe ai...

Faqja e internetit e qeverisë ruse hakerohet me mesazhe pro Ukrainës

Një faqe interneti e qeverisë ruse është hakuar gjatë fundjavës, duke bërë që një kërkim në internet për faqen të çojë...

Romët fitojnë në Strasburg kundër qeverisë shqiptare për diskriminim në shkolla

Qeveria ka diskriminuar fëmijët e komunitetit rom dhe egjiptian. Kështu thotë vendimi i fundit i Gjykatës së Strasburgut lidhur me denoncimin...

Kosova ndan 1,7 milion euro për punonjësit shëndetësorë

Qeveria e Kosovës do të ndajë rreth 1,7 milion euro për punonjësit e sistemit shëndetësor në vend. Vendimi për ndarjen e këtij...

Rezerva për ushqimet, qeveria del garant për kreditë e furnizuesve me shumicë

Të gjitha kompanitë e mëdha që importojnë produkte ushqimore bazë nga jashtë për të furnizuar tregun vendas do të ndihmohen nga qeveria. Nëpërmjet...

Qeveria izraelite humb shumicën në parlament

Qeveria në Izrael ka humbur shumicën në parlament, pasi deputetja e partisë Yamina, Idit Silman tha se do të largohej nga...